Yüksek oranda doymuş yağ içeriyor olması faydalarını tartışılır kılsa da hindistan cevizi yağı azami ölçülerde kullanıldığı takdirde son derece yararlı bir meyvedir. İçeriğindeki lorik asit, kaprilik ve kaprik asit ile bağışıklık sistemini güçlendirir, hastalıkların oluşumunu önler ve sindirim problemlerini düzenler. 

Yemek Yaparken
Yemeklerinizde hindistan cevizi yağı tercih edebilirsiniz. Yüksek ısıda bile yapısı bozulmayan hindistan cevizi yağının besleyici içeriği ve lif yönünden zengin olması sindirim sorunları yaşamanıza engel olur.

Cildiniz İçin
Besleyici özü ve antibakteriyel yapısı sayesinde cildinize sürdüğünüzde ipeksi bir ten yaratır. Organik hindistan cevizi yağı kozmetik ürünler satan mağazalardaki kremlerden çok daha etkilidir.

Makyaj Temizlemek İçin
Doğal bir makyaj temizleyicisi arıyorsanız özellikle göz çevresi için ideal olan hindistan cevizi yağı içeriğindeki zengin yağ asitleri ve E vitamini sayesinde makyajınızı sorunsuz temizler, arındırır ve nemlendirerek kırışıklık oluşumunu engeller!

Atıştırmalık Olarak
İçeriğinde besleyici, koruyucu ve iyileştirici maddeler bulunduran hindistan cevizi ara öğünlerinizde hiç düşünmeden rahatlıkla tüketebileceğiniz bir atıştırmalık. Özellikle çocuklarınızın bağışıklık sistemini güçlendirmek, beyin fonksiyonlarının gelişmesini sağlamak ve gün boyu enerjik olmalarını istiyorsanız hindistan cevizinden daha iyi bir alternatif yok!

Masaj Yaptırırken
Hindistan cevizi yağını masaj yaptırırken de tercih edebilirsiniz. Besleyici özü ve hoş kokusuyla sizleri tropikal bir adada masaj yaptırıyormuş gibi hissettirebilir.

Çay veya Kahve İçin
Çayınıza ve kahvenize bir iki damla hindistan cevizi yağı dökerek içeceğinizi hem tatlandırabilir hem de aroma katabilirsiniz.

Duş Alırken
 Vücudunuzdaki ölü deriyi atmak istiyorsanız duş alırken hindistan cevizi özü barındıran sabunlarla cildinizi ovabilirsiniz. Cildinizdeki ölü derinin atılmasını sağlarken aynı zamanda nemlendirir.

Saç Kremi 
Saçlarınızı güçlendirmek ve parlaklık kazandırmak istiyorsanız saç kremi olarak hindistan cevizi yağı kullanabilirsiniz. Saç maskesi olarak da gece uyumadan önce uygulayabileceğiniz bu özel yağın etkisini sabah duş aldıktan sonra görebilirsiniz.

Dudak İçin
Dudaklarınız kuruduğunda veya çatladığında organik hindistan cevizi yağı veya kremini kullanarak anında iyileşmesini sağlayabilirsiniz.

Burun İçin
Eğer alerjiniz varsa veya kısa süreli bir viral enfeksiyon rahatsızlığı geçiriyorsanız silmekten tahriş olan burnunuzun iç kısımlarını rahatlatması için hindistan cevizi yağı sürebilirsiniz.

Güneş Yanıkları İçin
İlkbahar ve yaz aylarında özellikle dikkat edilmesi gereken güneşin zararlı ışınlarına aşırı maruz kalanlara rahatlatıcı ve iyileştirici özelliği olan hindistan cevizi yağı birebirdir.

Yaralar İçin
İçeriğindeki vitaminler ve onarıcı yağ asitleri sayesinde oldukça faydalı olan hindistan cevizi yağı yaralara sürüldüğünde kısa sürede etki ederek çabucak iyileşmesini sağlar.

İLGİLİ MAKALE

Hindistan Cevizi Yağı

Füsun YILMAZ

merhaba hocam oğlum 5buçuk yaşında konuşurkene kelimeleri farklı söylüyor yeride kullanmıyor eğitim için rapor aldık sizinle görüşme imkanımız varmı b... devamı