Eğer size hipertiroidizm teşhisi konmuşsa bu gerçeği değiştirmek için beslenme ile ilgili olarak yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur; tek başına diyet hipertirodizmi geri çeviremez. Fakat hipertiroidizmin bazı belirtileri diyetteki iyottan etkilenebilir. 

Nadir vakalarda hipertiroidizme gerçekten beslenmedeki çok fazla iyot sebep olabilir. Ve iyot kaynaklı hipertiroidizm vakasında aşırı iyotu atarsanız hipertiroidizmin geriye döndürülme şansı vardır. 

İyot içeren takviyeleri alırken her zaman dikkatli olun. Hipertiroid probleminiz varsa iyot, yangına körükle gidebilir ve durumu tespit etmekte kullanılan tanısal testlerin bazılarını tamamlamayı imkansız hale getirecektir. Tiroidin ne kadar çok iyotu olursa o kadar çok hormon üretir. Yine de iyotun probleme sebep olması için, ister takviyelerle ister aşırı miktarlarda iyotlu tuz veya deniz tuzu ile çok büyük miktarlarda alınması gerekir.

Aşağıda sıralanan ve önemli miktarda iyot içeren yiyecekleri sınırlamanız veya bunlardan kaçınmanız gerekip gerekmediğini doktorunuzla konuşun; 

•          Deniz tuzu ve iyotlu tuz

•          Deniz ürünleri

•          Yumurta

•          Süt ürünleri

•          İyot açısından zengin toprakta yetişmiş bitkiler

Op. Dr. Sinan GÖKER

Merhabalar hocam 2.06.2016 17:00 tarihinde kayseri göz hastanesi ilasik lazer oldum gözlerim -2 derece civarlarında idi 7.gün olmasına rağmen sağ gözü... devamı