Hipoksifili, orgazm deneyimini güçlendirerek farklı bir bilinç düzeyine ulaşma arzusudur. Bu bozuklukta birey, beyindeki oksijen eksikliği sonucu hipoksi ya da "uçma" durumu yaratmak için azot oksit gibi bir uyuşturucu kullanabilir. Otoerotik asfiksasyon da hipoksi haliyle ilişkilidir, ama bir çeşit cinsel mazoşizm olarak sınıflandırılır.

Hipoksifili veya asfiksasyona (soluk alamama) yaklaşma durumu beyindeki oksijen seviyesinin azalmasından kaynaklanır; her yıl her bir iki milyonda bir kişinin ölmesiyle sonuçlanır. Mazoşistler asfiksasyona yaklaşmayı başarabilmek için boyunlarına bir ilmik geçirir, hava geçirmeyen poşetleri başlarına geçirir ya da amil nitrat ("patlangaçlar") kullanır.

Davranışı sergileyen yaşayan kişilerin teşhisi için DSM-IV TR (Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve İstatistiksel Elkitabı) kriterleri cinsel mazoşizm için olanlarla aynıdır: Yoğun ve tekrar eden fantaziler ya da cinsel arzulardan kaynaklanan ve en az altı aydan fazla süren davranışlar, önemli klinik gerilim ve/veya zarar görmeye (sosyal, mesleki, diğer) neden olmalıdır.

Bu davranışa yatkın olmanın ya da parafili varlığının açıkça ortada olan ya da kolayca tanımlanabilen belirtileri yoktur. Davranışı sergileyenler, cinsel ve diğer konularda başka sağlıklı ilişkiler kurabilir ve kendini adamış bir partner ya da eş olabilir.

Ne kadar yaygın olduğuna dair tahminler, yaşayan vakalardan çok hipoksifili/otoerotik asfiksasyon kaynaklı ölüm oranlarına bağlıdır ve davranışın yaygınlığını düşük gösterdiği neredeyse kesindir.

Hipoksifili Tedavisi

Bazı tedavi seçenekleri şunlardır:

Bilişsel davranış terapisi ve ilaç kombinasyonu tavsiye edilir.

Hipoksifiliyle duygudurum bozukluğu arasında güçlü bir ilişki olduğunda, SSRI grubu bir antidepresan depresyon hafifleterek ve cinsel dürtüsellik azaltarak iki yönlü bir yarar sağlayacaktır.

Hipoksifili Hakkında Gerçekler ve İpuçları

  • Hipoksifili beyne sağlanan oksijeni kısıtlayarak ya da azaltarak cinsel heyecanı artırmaktır. Daha yoğun orgazm yaşamak için yapılır. 
  • Oksijen miktarını azaltma, göğüs sıkıştırma, kendini asma, plastik torba, kement, bağ, başını örtüleri ya da uçucu kimyasallar kullanılarak yapılabilir.
  • Bu parafilik bir durumdur. Hipoksifilinin diğer isimleri cinsel asfiksi ve asfiksifilidir 
  • Hipoksifili tehlikeli bir bozukluktur çünkü risk faktörleri nedeniyle ölüm ya da bilinç kaybına neden olabilir. 
  • Hipoksifili olan erkeklerde özellikle, erotik dergiler, meme başı sıkma, cinsel organını çıkarma ve karşı cinse özgü giysiler giyme gibi otoerotik davranışlar görülür.