Uykuda özellikle nefes alma sırasında üst solunum yollarındaki darlığa bağlı olarak oluşan sese horlama denir. Hava akımının burun ve ağzın gerisinde engellendiği durumlarda horlamanın o gürültülü sesi ortaya çıkar.
 

En önemli nedenler arasında ;
 

- Uvula(küçük dil) nın büyük veya sarkık olması
- Yumuşak damağın yaş artışı ile beraber aşağıya doğru sarkmış olması ve genişliği
- Makroglassi (Büyük dil, dilin büyük olması)
- Dil kökünde büyüme
- Bademcik ve geniz etinin büyük olması
- Burun kemik eğriliği, burun etinin şiş olması
- Alerjik yapılı insanlarda hava pasajının daralması vs…. sayılabilir.

 

3 – Horlama kişinin uyku düzenini bozar. Yanındakilere veya odadakilere verdiği zararın çok daha fazlasını kendine vermektedir. Horlama basit horlama ile başlayıp tıkayıcı uyku apnesine (uykuda solunum durması, nefes tutma) kadar gidebilir.

- Sabah yorgun, baş ağrısı ile uyunma (dayak yemiş gibi uyanma).
- Gün içi yorgunluk, uykuya meyil
- Boğazda kuruma, ekşimsi tat
- Unutkanlık, dikkat azlığı, konsantrasyon bozukluğu, sinirlilik, depresyon, cinsel aktivitede azalma isteksizlik
- Bazı hastalarda gece terlemesi
- Sık sık uyanma
- Bazı hastalarda gece sık idrara çıkma(tuvalet ihtiyacı)

Horlama, kişide yaşam kalitesini bozan etkilerden başlayarak yaşamı tehdit edici boyutta etkilere yol açabilir.
 

4 – Kliniğimize horlama ve uyku apnesi konusunda her yaş grubunda(çocuk hastalar, gençler, orta ve ileri yaşlar) hastalar başvurmakla birlikte doğal olarak ilk sırayı orat yaş ve üstünde ve daha çok kilolu insanlar oluşturmaktadır.(35 yaş – 50 yaş arası daha sıklıkla)
 

5 – 30’lu yaşlarda erkeklerin 20 sinin kadınların ise 5 inin horladığı bilinmektedir.Bu oran 60’lı yaşlarda erkeklerde 60’ a kadınlarda 40’ a çıkmaktadır.
 

Horlama şişman kişilerde zayıflara oranla 3 kat daha fazla görülmektedir. Dünya da horlama erkeklerde kadınlara oranla 3-8 kat daha fazla görülmektedir.Kliniğimize yapılan başvurularda erkek kadın oranı 6/1 şeklindedir.
 

6 – Kadınlarımızın horlama konusundaki en büyük şikayetleri erkeklerin onlar kadar anlayışlı, toleranslı olmamaları, yoğun çalışma temposunu öne sürerek hemen uyku olanaklarını ayırmaları.
 

Tabiki genç ve orta yaşlı bir hanım için bu durum imaj zedeleyici moral bozucu ve az güven kaybına sebep olmaktadır.
 

7 – Tedavide; Medikal tedavi (Yumuşak damağı sertleştirdiği, küçülttüğü öne sürülen bazı ilaçlar.)
 

Cihaz(Aparey) ler ; Ağız çene protezleri, horladığı zaman uyarıcı etki yapan apareyler, burun içine uygulanan burun açıcı ilaçlar(apareyler)

CPAP ; Cerrahi dışı seçeneklerde en çok kullanılan yöntemdir.(Contınue pozitif air pressor)Burundan hastaya bir makine yardımı ile basınçlı hava verilmesi.Uyku apnesinde en etkin yöntemdir.(Orta ve ileri apnelerde). Ancak pratik uygulamalarda farklılıklar (özellikle hasta uyumu, özellikle genç hastalarda) mevcuttur.
 

Cerrahi Tedavi ; Bademcik, geniz eti alınması, yumuşak damağın yukarıya asılması, küçük dilin küçültülmesi, burun kemik eğriliğinin düzeltilmesi, çenenin ve büyük dilin çeşitli yöntemlerle öne çekilmesi, dilin bir kısmının kesilmesi veya hacim küçültülmesidir.

Son yıllarda ön plana çıkan yöntemler yumuşak damağa çubuk uygulaması ve radyofrekans cerrahisidir. Uygun vakalarda çok iyi sonuçlar alınmaktadır.Radyofrekans cerrahisinin en önemli avantajları muayenehane şartlarında yapılabilmesi. Ameliyat sonrası ağrı enaz seviyededir, iş kaybı yoktur, ağız mukozasına hasar vermez.
 

8 – Öncelikle kilo vermek, boğaz dokularında hem hacim azalması, hem de güçlü bir kas yapısı için düzenli egzersiz, solunuma zarar verebilen ilaçlardan uzak durmak(Uyku ilaçları, sakinleştiriciler, antihistaminik ilaçlar).

- Alkol ihtiva eden içeceklerden uzak durmak ya da çok geç almamak.
- Aşırı yorgunluktan kaçınmak
- Akşam mümkün olduğunca az hafif ve erken yemek(Uyumadan 3 saat önce yemek içmek konusu bitmeli.)
- Yan yatmak
- Yastığının baş kısmını belden itibaren yükseltmek
- Eczanelerde satılan burun apareylerinin kısmen faydası olsa da bu horlamanın sadece burundan kaynaklanan hastalarda etkilidir. Ayrıca burun içinde bir aparey ile uyumak hiç de konforlu değildir.

Op. Dr. Emir Perviz MİRZAOĞLU

merhaba 2 yaşında bir kızım var ve horlaması var siz o yaş çocuk muayenesi ve tedavisi yapıyormusunuz... devamı