Huzursuz Bacak Sendromu

Büyük ölçüde genetik faktörün öne çıktığı ancak demir eksikliği, şeker hastalığı, gebelik ve kanser gibi sebeplerin de etkilediği düşünülen huzursuz bacak sendromunda hastalar inaktif durumlarda yani oturma veya uzanma pozisyonundayken ayağında ağrı, karıncalanma, uyuşma ve çekilme gibi problemler meydana gelir. Peki, huzursuz bacak sendromundan kurtulmanın yolları nelerdir? 

Doktor Kontrolü

Doktorlar tarafından bu rahatsızlığın altında yatan neden (kansızlık, şeker hastalığı vb.)  saptanır, ona göre ilaç veya egzersiz gibi yöntemlerle tedavi şekline karar verilir. 

Düzenli Uyku

Huzursuz bacak sendromu hastaları uykusuzluktan şikâyet ederler. Bu yüzden ihtiyacınız kadar olan uyku saatini belirleyin ve eğer erken kalkmanız gerekmiyorsa geç saatte yatarak daha derin bir uyku çekebilirsiniz.

Uyku Öncesi Esneme Hareketleri

Uyku öncesi kanepenizde otururken veya uzanırken uzun süre hareketsiz kalan bedeninizi uyumadan önce esneme hareketleri ile ayak kaslarınızı güçlendirin.

Kafeini Azaltın

Huzursuz bacak sendromunun belirtilerini şiddetlendiren kafein büyük ölçüde kahve, çay, kola ve çikolatada bulunmaktadır. Hayatınızdan çıkartmak ilk etapta zor gelebilir ancak kafeini azaltmak huzursuz bacak sendromundan kurtulmak için önemlidir.

Ilık Duş

Uyku öncesi banyonuzu ılık su ve köpükle doldurun. Rahatlamanızı sağlayacak olan bu yöntem huzursuz bacak sendromunda tavsiye edilen yöntemlerden biridir.

Zihni Çalıştırın

Okul veya iş sonrası ilk yaptığınız şey kanepenize yerleşmek ve tv’yi açmaksa en kısa sürede bu alışkanlığınıza son verin. Zihni besleyen aktivitelerle beyninizi aktif kullanın. 

Derin Nefes Alın

Nefes alıp verirken yavaş ve derin alıp tüm vücudunuzda oksijenin dolaştığını hissedin. Oldukça rahatlatıcı olan doğru nefes almak huzursuz bacak sendromuna da iyi gelmektedir.

Masaj Yapın

Uyku öncesi ayaklarınıza aromaterapi yağlarıyla masaj yapın. Kaslarınızı ve sinirlerinizi rahatlatacak bu yöntem sayesinde huzursuz bacak sendromu belirtileriniz azalacaktır.

Uzm. Dr. Gökçe KÜÇÜKYAZICI

Benim size, ayak fetişhliği hakkında sorularım olucaktı. Ben 23 Yaşındayım Müzikle Uğraşıyorum, Ve Bu Benim İşimi Çok Engelliyor.Sahnede Solist Bayanı... devamı