Koşarken korku yaratan durumların başında peşinizden koşan bir köpeğin havlaması gelir. Koşucuların köpeklerin dikkatini çekmesinin nedeni hızlı hareket etmeleridir. Bu hareket köpeklere takip etme oyunu, bir korku tepkisi veya bölgelerini istila etme niyeti gibi gelebilir. Köpek saldırılarına karşı nasıl korunacağınızı bilmek ciddi yaralanmaları önler ve koşarken köpek korkusunu azaltır.

Koşuyorsanız ve bir köpek sizi takip etmeye başlarsa durun veya yavaşlayın. Oyun oynadığınızı sanan köpekler de saldırmaya hazırlanan köpekler de arkanızdan koşarken sessizdirler. Dolayısıyla havlamamasını bir arkadaşlık belirtisi olarak düşünmeyin. Koşarken sizi takip eden köpek takip etme oyunu oynadığınızı sanabilir. Koşmayı bırakın ve durun, bu sayede size olan ilgisi kaybolur. Daha fazla yaklaşmazsa yavaşça geri gidin. Köpeğe arkanızı dönmeyin, çünkü bu köpek tarafından bir güçsüzlük olarak algılanabilir.

Yabancı bir köpek size yaklaşırsa çığlık atmayın ve kollarınızı sallamayın. Olabildiğince tehdit unsuru olarak görünmemeye çalışın. Köpekle göz teması kurmayın ve dik dik bakmayın. Köpeklerde doğrudan göz teması bir meydan okumadır. Gülümsemeyin çünkü dişlerinizi gösteriyormuşsunuz gibi algılayabilir. Konuşursanız, sakin ve otoriter bir ses tonuyla konuşun ve köpeğin anlıyor olabileceği basit komutlar verin. "Otur”, "sakin” gibi.

Köpek size atlarsa kendinizi koruyun. Mont gibi bir kıyafeti üstüne atabilirsiniz. Köpeğe ellerinizle saldırmayın çünkü elinizi ısırarak uzun süreli zarar verebilir. Küçük bir köpek saldırırsa burna hafif bir darbe tersi yönde uzaklaşmasını sağlayacaktır. Eğer saldırıyı önleyemezsiniz yere yatıp kendinizi top halinde kapatın. Köpeğe ısıracak minimum alan bırakmaya çalışın, kulaklarınızı ve yüzünüzü ellerinizle kapatın.

Yanınızda koruyucu bir önlem taşımak bazı koşucular için ağırlık yaptığından tercih edilmez. Biber spreyi kullanılabilir ve bazı durumlarda başarılı olur. Ancak kızgın bir köpeği daha kızdırması da olasıdır. Rüzgara ve panik anında nişan alma yeteneğinize göre kendinizi spreylemeniz olasıdır. Yağmur da kullanımını etkiler.