Böcek ısırmaları can sıkıcı ama sık görülen durumlardır, özellikle de daha sıcak mevsimlerde. Böcek tarafından ısırıldığınızda zehri cildinizi tahriş eder ve alerjik reaksiyona sebep olabilir. Bunun şiddeti kişiden kişiye değişir. Bu reaksiyonlardan biri dudak şişmesi olabilir. Dudak şişmesi küçük çaplı ve geçici ya da anafilaksi denilen ölümcül durumun işareti olabilir. Böcek ısırmasından kaynaklanan dudak şişmesinin tedavisi her kişinin kendine özel durumuna göre değişir.

Öncelikle ısırılan alanı su ve sabunla temizleyin. Temizlemek enfeksiyon riskini azaltacaktır. Eğer tam dudağınızın üstünden ısırıldıysanız veya sokulduysanız bölgeyi sadece suyla yıkamak daha iyi bir tercih olabilir. Bu sayede sabun veya diğer temizlik ürünlerinin olası toksik reaksiyonlarından kaçınılabilir.

İkinci aşama olarak şişmiş dudağınızın üstüne buz koyun. Bir seferde 10 dakikadan uzun süre bekletmeyin. Eğer dudağın üstünden ısırıldıysanız buz ısırma veya sokmadan kaynaklanan acıyı minimize eder. Buz ayrıca şişme miktarını da sınırlar.

Ağız yoluyla bir antihistamin alın. Şişmiş dudağınız bir alerjik reaksiyondur. Vücut tolerans edemediği maddeye karşılık histamin adlı bir madde üretir. Antihistaminler, histamin üretimini durdurur veya engeller. Bu sayede hem kaşıntı hem de şişme miktarı azalır.

Son olarak durumunuzu gözlem altında tutun. Anafilaktik şoka dönüşebilecek ciddi bir alerjiyi işaret eden belirtilere karşı dikkatli olun. Eğer nefes almada zorluk yaşıyorsanız, dudak bölgesiyle sınırlı kalmayan yüz bölgesinde şişme görülüyorsa, kafa karışıklığı varsa, veya düzensiz ya da çok hızlı kalp atışı görülüyorsa acil tıbbi önlem alınmalıdır. 

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

hocam küçüklükten kalma ısırık izleri nasıl geçer sizden bi yardımcı olmanızı istiyorum... devamı