Tedavisi

Hayvan Isırması Tedavisi

Hayvan ısırmasının tedavisi, ön incelemenin ardından doktorun deneyimine, tercihine ve yaranın türü ve yerine bağlıdır.

Evde Tedavi

Evde Tedavi

Isırık yarasını sabun ve musluk suyuyla mümkün olan en kısa sürede iyice temizleyin. Hafifçe ovalamak ayrıca faydalıdır. Daha sonra yara üzerine temiz ve kuru bandaj koyun. Bu tedavi, bir doktor tarafından tam bir değerlendirmenin yerini tutamaz ancak bir doktora gidene kadar yaranın enfeksiyon kapasını engelleyebilir..

Tıbbi Tedavi

Tıbbi Tedavi

Isırık yarasının bakımı yerine göre değişir. Eğer yara ilk ziyarette dikiş gerektiriyorsa, yara temiz ve kuru tutulmalıdır. Duş almaya izin vardır ama bölge, dikişin dağılmasını önlemek için yumuşak bir şekilde okşayışlarla kurulanmalıdır. Eğer yara açık kalmışsa, doktor günlük bakım ya da diğer tedaviler tavsiye edecektir. Isırığa bağlı olarak, antibiyotikler verilebilir. Tetanos aşısı ayrıca önemlidir. Eğer kuduz gibi bir durum söz konusuysa, başka tedavilerin yanısıra hayvanın da incelenmesi ve gözetim altında tutulması gerekir.

Op. Dr. Ebru ZÜLFİKAROĞLU

HOCAM BEN İŞİTME CİHAZI KULLANIYORUM BEN 3 HAFTALIK HAMİLEYİM HEMDE ÇALIŞIYORUM.15 GÜNDEN SONRA TEKRAR HASTANEYE GİDECEĞİM BEN BİR SORU SORMAK ÇOK İST... devamı