Hayvan ısırıkları özellikle çocuklar arasında yaygındır. Köpekler, kediler ve çiftlik havyaları başta gelir. Hayvan ısırığından sonra en büyük medikal risk enfeksiyondur. Kedilerin dişleri dokunun derinine girebildiğinden en büyük enfeksiyon riskini kedi ısırığı yaratır. Enfekte hayvan ısırığının ilk işaretlerinden biri parmak gibi ısırma bölgelerinde şişmedir. Çeşitli stratejiler şişmeyi azaltabilir ve komplikasyon ihtimalini düşürür.

Hayvanların ağızları çok çeşitli mikroplarla doludur. Bunlar ısırıklarla vücuda girdiğinde bakteri dokulara yerleşip büyümeye başlayabilir, sonucu da enfeksiyon olur. El ve parmaklar yüksek risk bölgeleridir. Bunun sebebi karmaşık anatomileri ve bazı derin doku yapılarına az olan kan akışıdır. Yaranın derinliğine göre enfeksiyon türü değişir. Yüzeysel ısırıklar deri altı yangısına, daha derinler ise tendon veya kemik enfeksiyonuna sebep olabilir. Belirtileri arasında şişme, kızarıklık, irin, hareket yeteneğinde azalma, ağrı, kan dolaşımının azalmasıyla morarma yer alır. Ateş, titreme, his kaybı ciddi bir enfeksiyona işaret eder.

Şişmeyi sınırlamak için hemen tedaviye başlayın. Öncelikle yarayı temizlemek gerekir. Bolca su ve sabunla 5 dakika boyunca bölgeyi yıkayarak bakteriden arındırın. Kanıyorsa temiz bir bez veya gazlı bezle baskı uygulayarak ve bölgeyi yukarıda tutarak müdahale edin. Nazikçe ovmak bölgenin şişmesini engelleyebilir. Yıkamadan sonra antiseptik çözelti veya antibiyotik merhem uygulamak şişme riskini azaltabilir. Ibuprofen gibi enflamatuar karşıtı ilaçlar hafif enfeksiyonların şişme, ağrı, ateş gibi belirtilerini tedavi eder. Yarayı kapalı tutarak tekrar enfeksiyon ihtimalini engelleyin.

Şişmeyi minimize etmek ve komplikasyonları önlemek için doktorlar doku hasarını görme amaçlı testler yapabilir. Röntgen kemik travması olup olmadığını gösterir. MRI, tendonlardaki tahribatı veya kemik  enfeksiyonunu teşhis etmeyi sağlar. Çok ciddi şişmeler cerrahi müdahaleyi gerektirebilir. Bu sayede ayrıca ölmüş dokular, hasar görmüş deri ve iyileşmeyi geciktiren pıhtılar da alınabilir. Antibiyotikler şişmeyi azaltmak ve enfeksiyonu kontrol altına almak için gerekli olabilir. Osteomiyelit gibi durumlarda serumla antibiyotik verilebilir. 

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

hocam küçüklükten kalma ısırık izleri nasıl geçer sizden bi yardımcı olmanızı istiyorum... devamı