11 günden sonra bir takım şizofrenik belirtiler denilen halisünasyonlar, ajitasyon denilen bağırmalar, etrafa saldırmalar gibi davranışlar ortaya çıkabilir. Bunun sonunda ise ölümcül olabilecek sonuçlar görülebilmektedir. 

Bu süre deneysel bir süredir. Bu yüzden bu kadar süre boyunca uyanık kalınması tavsiye edilmez. Ancak 2-3 günlük uykusuzluk sonucunda vücutta bir takım sıkıntılar ortaya çıkar. Kişi kendini aşırı yorgun hisseder, çarpıntılar görülür, huzursuz ve sinirli olur. 

Dolayısıyla her gün kişinin ne kadar uyuması gerekiyorsa o kadar uyuması gerekir. Uyunmamış olan süre ise ertesi gün ya da hafta içi tamamlanamıyorsa hafta sonu tamamlanarak bu açığın kapatılması gerekir. 

Fakat insomnia adı verilen ve tamamen uykusuzlukla giden bir takım hastalıklar vardır. Sayıları çok az olmakla birlikte bu hastalar uzunca bir süre uyuyamamakta ve bu hastalık ölümle sonuçlanmaktadır. 

Op. Dr. Aytun AKTAN

Sayın hocam regl görmem gereken günde kahverengi akıntım başladı her regl öncesi böyle olur fakat en fazla 2 gün sürer 4-5 gündür sürekli kahverengi a... devamı