İstenmeyen tüylerden kurtulmanın birçok yolu olsa da bunların en bilineni ve en çok tercih edileni ağda yapmaktır. Geleneksel bir yöntem olan ancak teknolojiyle farklı türleri de gelişen ağda tüyleri kökünden alır ve uzun süre çıkmamalarını sağlar. Ağda elbette acısıyla da bilinir ve tıraş bıçağıyla almaktan daha zahmetli olabilir. Peki istenmeyen tüylere karşı ağdayı tercih etme nedenleri nelerdir?

Kimileri için ağda en iyi tüy alma yöntemidir. Çünkü acılı olmasına rağmen tüyleri kökünden alır ve bu da hem daha pürüzsüz bir his sunar hem de bir dahaki tüy alma operasyonunun daha uzak bir tarihe ertelenmesi mümkün olur. İki randevunuz arasında tüylerin daha az büyüdüğünü fark edersiniz. Çünkü çekilen folikülden tüyün tekrar büyümesi ve cilt yüzeyine ulaşarak görünür olması uzun süre alır. Bunun tam tersine tıraş bıçağı kullanmak ya da tüy dökücü krem kullanmak tüyleri yüzeysel olarak alır. Bu sebeple tekrar uzamaları da hızlı olur. Eğer düzenli olarak ağda yapacaksanız tıraş bıçağından uzak durmanız önerilir. Çünkü tüyün ağdayla alınabilmesi için belli bir uzunlukta olması gerekir ve tıraş bıçağıyla tüyleri kısaltmak düzeninizi bozabilir. 

İstenmeyen tüylere karşı ağdayı tercih etme nedenlerinden bir diğeri ağdayı yapmaya devam ettikçe tüylerin daha ince ve zayıf çıkacak olmasıdır. Bunun nedeni de tüylerin kökünden alınması, bunun sonucunda kıl folikülünün gitgide zayıflamasıdır. Zayıf foliküller daha ince ve seyrek tüy üretirler. Ancak bu konuda son sözü yine genleriniz söyler. Tüyün rengi, kalınlığı ve büyüme hızı yine esas olarak buna bağlı olacaktır. Birkaç ağdadan sonra tüyün zayıflamasını beklememeli, bunun gerçekleşmesi için biraz zaman tanımalısınız.

Ağdayı tercih etme nedenlerinden biri de kaşıntının ve dokununca batan hissin daha az olmasıdır. Uzayan tüyler kaşıntı yapar ve dokunduğunuzda kirli sakal gibi hissedilir. Ağdada ise tüyün uzayarak yüzeye gelmesi uzun süreceğinden belki haftalar boyunca cildinizi pürüzsüz hissedebilirsiniz. Ayrıca tıraş bıçağının tüyü kesme açısı tüyün daha sert hissedilmesine neden olur.

Doğru ağda yöntemini uygulayarak kıl dönmelerinden kaçınmanız mümkün olur. Özellikle de batıklara meyilli bir cildiniz varsa cildi gergin tutarak, ağdayı hızla çekerek, birkaç gün sonra ise ölü derileri uzaklaştırıp cildinizi nemlendirerek batık riskini en aza indirebilirsiniz.

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

Merhaba, Ben 19 yaşındayım. Benim 2 yıldır saçlarım sakalım affedersiniz kaltuk altı tüylerim dahi çok geç uzuyor ben bundan önceleri saçıma hergün fö... devamı