Tüylerinizden kurtulmak isterken yapılan hatalar yüzünden kesikler, kırmızılıklar ve daha birçok rahatsız edici durum kadınları çileden çıkarabiliyor. Pürüzsüz ve sorunsuz bir tene kavuşmak için tüylerinizi nasıl traş ettiğiniz önem taşıyor. İşte hayal ettiğiniz cilde kavuşmak için yapmaktan kaçınmanız gerekenler;

Duşa girer girmez 
Tenimiz üzerinde kızarıklık, kesik, gözden kaçan bölgeler ve tüylerin alındıktan sonra hemen geri çıkması gibi rahatsızlık verici durumlardan kaçınmak için duşa girer girmez tüylerimizi almaktan kaçınmalıyız. İlk olarak kıl köklerinin sıcak su etkisi ile yumuşaması gerekir. Duşa girdikten sonra 15 dakika kadar beklerseniz, gözenekleriniz açılacak ve kıl kökleriniz yumuşayacaktır. Bu tüylerinizi almanızı kolaylaştırır.

Sabah ilk iş olarak 
Tüylerinizi gece yatmadan önce alırsanız, bacaklarınız gece boyu yumuşak kalır. Çünkü uyku esnasında bacaklarınız hafifçe şişer. Sabah kalkınca ilk iş olarak tüyleri almak bu sebep ile doğru değildir.

Yumuşatıcı köpük kullanmamak veya sabun kullanmak
Ne zaman aceleniz olursa olsun tüylerinizi her hangi bir yumuşatıcı olmadan, kuru bir şekilde traş etmek son derece yanlıştır. Bu durumda ten üzerinde kızarıklıklar ve kesikler oluşur. Ama cildi köpük yardımı ile nemlendirmek kıl köklerini yumuşatır ve jiletin kolayca kaymasını sağlar. Ayrıca yeteri kadar yağlanma yaratamayan kalıp sabunlardan kaçınmayı da unutmayın. 

Tek bıçaklı jilet kullanmak
Tek bıçaklı jilet kullanımı sonucunda vücut üzerinde bölgeler halinde gözden kaçan noktalar oluşur. 2 veya daha fazla bıçaklı jilet kullanmak, gözden kaçan bölge kalması ihtimalini düşürür.

Jilet bıçağını uzun süre kullanmak
Jilet bıçağınızı, ya da jiletinizi en fazla 10 kullanmadan sonra değiştirmeniz gerektiğini unutmayın. Eski bıçaklar hem etkisiz olacak, hem de mikrop oluşumuna sebebiyet verecektir.

Yanlış yön
Tüyleri traş etmenin doğru yolu, tüylerin uzama yönüne doğru uygulama yapmaktır. Ters yöne doğru traş edilen bölge kızarır ve kıl dönmesi oluşumu başlar.

Kesiklere dikkat
Jilet kesikleri ömür boyu kalacak yara izlerine sebep olabilir. Bu yüzden çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Kıl dönmelerinden korunmak için her duşa girdiğinizde teninize kese yapın, daha sonra yumuşatıcı köpük yardımı ile traş edin.

Erkek jileti kullanmak
Erkek jileti kullanmanın daha etkili çözüm olduğunu düşünen kadınlar yanılıyor. Mutlaka kadın tenine uygun olan jiletleri kullanmaya özen gösterin.

Prof. Dr. Kaan AYDOS

hocam ben hiponadizim hatasıyım tedavi si ögrenmek istiyorum... devamı