K Vitamini

K vitamini, kanın pıhtılaşmasında kilit bir rol oynar ve aşırı kanamayı engeller. Diğer birçok vitaminden farklı olarak K vitamini genellikle besin desteği olarak kullanılmaz.

K Vitamini Kullanımı

Düşük K vitamini seviyesi kontrol edilemeyen kanama riskini artırır. Yetişkinlerde K vitamini eksikliği seyrek görülürken, yeni doğmuş bebeklerde çok yaygındır. K vitamininin tek bir enjeksiyonu, yeni doğmuş bir bebek için standarttır. K vitamini eksikliği seyrek görülmesine karşın, eğer aşağıdakilerden birisi sizde varsa, daha yüksek risk grubunda olabilirsiniz:

 • Crohn hastalığı ya da kolit gibi sindirim kanallarındaki emilimi etkileyecek bir hastalığınız varsa,
 • K vitamini emilimine müdahale eden bir ilaç kullanıyorsanız
 • Ciddi derecede yetersiz besleniyorsanız
 • Aşırı alkol tüketiyorsanız

Kişide bu durumların var olması halinde, doktor K vitamini kullanılmasını isteyebilir. K vitamini osteoporozdan kaynaklı kemik erimesinin durmasına yardımcı olabilir. Ancak, K vitamini desteklerinin, osteoporozun yanı sıra K vitamini eksikliği olan hastalara da fayda edip etmediği bilinmiyor. K vitamininin kanser, sabah bulantıları, varis ve benzeri sorunların tedavilerinde kullanımının etkileriyse kanıtlanmamıştır.

Ne Kadar

Ne Kadar K Vitamini İhtiyacınız Var?

K vitamininin Önerilen Günlük Alım Miktarı, hem yiyeceklerden hem de desteklerden aldığınız A vitaminini içine alır. Çoğu insan ihtiyaç duyduğu K vitaminini yediklerinden alır.

Grup

Önerilen Günlük Alım Miktarı

0-6 aylık çocuklar

5 mikrogram/ gün

6-12 aylık çocuklar

10 mikrogram/ gün

1-3 yaşında çocuklar

15 mikrogram/ gün

4-6 yaşında çocuklar

20 mikrogram/ gün

7-10 yaşında çocuklar

30  mikrogram/ gün

11-14 yaşında çocuklar

45 mikrogram/ gün

15-18 yaşında kızlar

55 mikrogram/ gün

19-24 yaşında kadınlar

60 mikrogram/ gün

25 yaş ve üstü kadınlar

65 mikrogram/ gün

Hamile ya da emziren kadınlar

65 mikrogram/ gün

15-18 yaşında oğlanlar

65 mikrogram/ gün

19-24 yaşında erkekler

70 mikrogram/ gün

25 yaş ve üzeri erkekler

80 mikrogram/ gün

 

 

 

 

 

 

 

 

K vitamini yüksek dozlarda bile iyi tolere edilir. Araştırmacılar maksimum güvenli doz belirlememişlerdir.

Doğal Yollar

K Vitamini Besin Kaynakları

K vitamini açısından zengin başlıca doğal kaynaklar şunlardır:

 • Ispanak, kuşkonmaz ve brokoli gibi sebzeler
 • Fasulye ve soya fasulyesi
 • Yumurta
 • Çilek
 • Etler

Takviyeler

K Vitamini Destekleri

K vitamini piyasada ağızdan alım ve yüzeysel kullanım için uygun biçimlerde bulunur. Enjekte edilebilen K vitaminiyse sadece reçeteyle alınabilir. Doktorunuzun rehberliği olmadan K vitamini destekleri kullanmayın. Diğer destekler gibi K vitaminini de serin, kuru bir yerde muhafaza edin; doğrudan güneş ışığından ve nemden uzak tutun. 

Uyarılar

K Vitamini Uyarıları

 • Yan etkiler: K vitamininin yan etkisi mide bozulmasıdır. Yüksek dozlarda K vitamini, alerjik reaksiyonlara yol açabilir.
 • Etkileşimler: Birçok ilaç K vitamininin etkileriyle etkileşime girebilir. Bu ilaçlar arasında, asit önleyiciler, kan sulandırıcılar, antibiyotikler ve aspirinin yanı sıra kanser, kasılma, yüksek kolesterolle başka durumlarda kullanılan ilaçlar vardır.
 • Riskler: Doktorunuz önermediği sürece K vitamini destekleri kullanmamalısınız. Kalp sorunları için ilaç kullananlar, pıhtılaşma bozukluğu olanlar ya da başka sorunları olanların, aldıkları K vitamininin risklerini kontrol altında tutmak için beslenmelerini değiştirmeleri gerekebilir. 

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

merhaba hocam ben 20 yaşında birisiyim bende 4 yıldır kıl dökülme yaşiyorum saçım ve göğüz ve etek arası kıllar dökülüyor doktora gittim kan tahlili a... devamı