Nedir

Vitaminler, vücudumuzda değişik fonksiyonlar yerine getiren tek besin türüdür. Metabolizmaya dışarıdan zararlı faktörlerin girmesinin engellenmesine ve normal gelişime yardım eder. Vitaminler kemik, doku, hatta hormon yapımında bile etkilidir. Vitaminler çok çeşitli fonksiyonları yerine getirdiklerinden vücudumuz için son derece önemlidir. Vitaminlerin birçok çeşidi vardır; A, B, C, D, E, K vb. Vitaminler vücudumuzda yapılmadığından, vitaminden yana zengin besinlerin düzenli tüketilmesi gerekir.  

Vitamin destekleri, ihtiyacı olan bütün vitaminleri beslenme yoluyla alamayan kadınlar için gereklidir. Bazı kadınlar günlük çoklu vitamin dozları tercih ederken, bazıları gerekli tek bir vitamini alır. Yaş ilerledikçe belli vitaminler için ihtiyaç artar. Bir kadın ileri yaşlarda, gençliğinde olduğundan daha fazla vitamine ihtiyaç duyar. Bu nedenle, beslenme kadar vitamin destekleri almak da eşit derecede önemlidir. Şimdi kadınlar için gerekli vitamin desteklerine bakalım:

Takviyeler

Kadınlar İçin En İyi Vitamin Destekleri

A Vitamini

A vitamininin, yani retinolün en belirgin fonksiyonu, görme yeteneğini güçlendirmesidir. A vitamini destekleri, bağışıklık sisteminin uyarılması ve hasarlı dokuların iyileşmesi için gereklidir. A vitamini, ceninin kalp ve diğer organlarını oluşması için de önemlidir.

B Vitamini

B vitamini, 50 yaş üstü kadınların yorgunlukla baş etmelerine yardım eder. B kompleksi vitaminler B1, B2, B3, B6, B9 ve B12 vitaminini kapsar. B vitamini destekleri, kas yapımını sağladıkları için hamilelikte çok önemlidir. Bir B vitamini olan folik asit, ‘nöral tüp’ arızalarının önlenmesinde en önemli vitamin desteğidir. B vitamini destekleri menstürasyon öncesi belirtiler (PMS, yani adet öncesi sendromu) için de faydalıdır.

C Vitamini

C vitamini, bağışıklık sistemini güçlendirdiğinden, bütün yaş gruplarındaki kadınlar için gereklidir. Yaşlanmak bağışıklık sistemini zayıflatır, bu nedenle C vitamini destekleri almak önemlidir. C vitamini, cildi sağlıklı ve genç tutmaya da yardım eder. Kanser riskini ve kas doku hasarını azaltır.

D vitamini

Yaş ilerledikçe vücudun kalsiyum ihtiyacı artar. D vitamini, kalsiyum emilimi için çok gereklidir, bundan dolayı, 50 yaş üstü kadınlarda zorunludur. Ayrıca hücre sağlığını koruyan ve destekleyen D vitamini, kemikler ve eklemler için de önemlidir. Menopoz için önerilen vitamin takviyeleri, osteoporozun önlenmesine yardım ettiği için D vitamini desteklerini de içerir. D vitamini, kalsiyum ve magnezyumun emiliminde de rol oynar.

E Vitamini

E vitamini desteklerinin, kadınlarda kalp hastalıklarına yakalanma riskini azalttığı görüldü. E vitamini ayrıca kırmızı kan hücrelerini korur. Hassas göğüslere sahip kadınlarda faydalıdır.

K Vitamini

K vitamini, kemikleri güçlendirmek amacıyla, menopoz için önerilen vitamin destekleri arasındadır. Yeterli K vitaminini gıdalardan aldığımız için, genellikle bu vitaminin destekleri önerilmez.

Kadınlar için vitamin destekleri gerekli olmakla beraber, tükettikleri miktarlar konusunda dikkatli olmalıdırlar. Vitaminlerin, özellikle de A, D, E ve K vitaminlerinin doz aşımı zararlıdır, çünkü bunlar vücudumuzdan atılmaz. Vitaminlerin fazla alımı ciddi sağlık sorunlarına neden olur.

Dengeli beslenen ve sağlıklı gıdalar tüketme alışkanlığı olan kadınların, mutlaka vitamin destekleri almaları gerekmez. Vitamin destekleri sadece, eğer yetersiz beslenme hastalığı (zafiyet) varsa ya da destek almaları önerilmişse gereklidir.

Prof. Dr. Teksen ÇAMLIBEL

Merhaba hocam bende doğuştan daha doğrusu bebeklikten beri denge bozukluğu var.Yani ellerde ve ayaklarda denge sorunu var,bu yüzden çalışmışlığımda yo... devamı