Folik Asit

Folik asit hücre büyümesi ve metabolizma için büyük öneme sahip olan bir B vitamini türüdür. Çalışmalar birçok kişinin yeterince folik asit alamadığını göstermektedir.

Folat ve folik asit terimleri kafanızı karıştırmasın. Etkileri aynıdır. Folat doğal yiyeceklerde bulunan doğal bir maddedir. Folik asit ise bunun takviye ve zenginleştirilmiş ürünlerde bulunan sentetik versiyonudur.

Neden Folik Asit

Neden Folik Asit Alıyoruz?

Folik asit hamile ve hamile kalmayı planlayan kadınlar için standart bir takviyedir. Folik asit preeklampsi ve erken doğum riskini azaltabilir. Ayrıca, spina bifida ve anensefali gibi bebeğin beyin ve omurgasında ortaya çıkan yıkıcı doğum kusurları riskini % 50 ila % 70 oranında azaltır. Birçok doktor, doğurganlık çağındaki kadınların bir multivitamin ya da folik asit takviyesi almasını öneriyor. Folik asit hamile kalmadan önce kullanıldığında olası doğum kusurlarına karşı koruma sağlayabilir.

Belirli anemi türleri ve başka sorunlara yol açabilecek eksiklikleri tedavi etmek için de kullanılır. Folat eksikliği, sindirim sorunları, böbrek veya karaciğer hastalığı olan veya aşırı alkol alanlarda daha sık görülür. Eksikliklerin tedavisinde kullanıldığında, folik asit B12 vitamini ile birlikte alınmalıdır. Anemi tedavisinde ek olarak, bu iki vitamin birlikte çalışarak nörolojik sağlığı desteklerler. Folik asit ayrıca sedef ve romatoid artrit hastalarında, metotreksat adlı ilacın zehir etkisini azaltmak için kullanılır.

Folik asit takviyeleri diğer birçok durumun tedavisi için incelenmiştir. Bunlar kalp hastalığı, kanser (rahim ağzı kanseri gibi), kronik yorgunluk sendromu, Alzheimer hastalığı ve depresyondur. Şimdiye kadar, bu çalışmalar sonuçsuz kalmıştır.

Ne Kadar Folik Asit

Ne Kadar Folik Asit Almalısınız?

Önerilen günlük alım miktarı (RDA), hem yediğiniz yiyeceklerden hem de takviyelerden aldığınız folik asidi içerir.

Kategori

Folat (folik asit) Önerilen Günlük Alım Miktarı (RDA)

1 yaşın altındaki çocuklar için sadece yeterli alım miktarı (AI) mevcuttur

0-6 ay

65 mikrogram / gün Yeterli Alım Miktarı (AI)

7-12 ay

80 mikrogram (mcg) / gün Yeterli Alım Miktarı (AI)

1-3 yaş

150 mcg / gün

4-8 yaş

200 mcg / gün

9-13 yaş

300 mcg / gün

14 yaş ve üstü

400 mcg / gün

Hamile Kadınlar

600 mcg / gün

Bebek Emziren Kadınlar

500 mcg / gün

Bir takviyenin tolere edilebilir üst alım seviyesi (UL) çoğu kişinin güvenle alabileceği en yüksek miktardır. Yüksek dozlar folik asit eksikliği tedavisinde kullanılabilir. Fakat doktorunuz söylemediği sürece daha fazlasını kullanmayın.

Kategori (Çocuk ve Yetişkinler)

Folat (folik asit) Tolere Edilebilir Üst Alım Düzeyleri (UL)

1-3 yaş

300 mikrogram / gün

4-8 yaş

400 mcg / gün

9-13 yaş

600 mcg / gün

14-18 yaş

800 mcg / gün

19 yaş ve üstü

1.000 mcg / gün

Doğal Yollar

Folik Asidi Besinlerden Doğal Yollarla Alabilir Misiniz?

İyi folik asit (folat) kaynakları şunlardır:

  • Ispanak, brokoli ve marul gibi yeşil yapraklı sebzeler
  • Fasulye, bezelye, mercimek
  • Limon, muz ve kavun gibi meyveler
  • Bazı ekmekler, meyve suları ve gevrekler gibi güçlendirilmiş ve zenginleştirilmiş ürünler

Riskleri

Folik Asit Almanın Riskleri Nelerdir?

  • Yan etkiler. Folik asit genellikle emniyetli kabul edilir. Yan etkiler ender görülür. Yüksek dozlarda, mide bulantısı, şişkinlik, gaz ve uykusuzluğa neden olabilir.
  • Etkileşimleri. Yüksek dozlarda Folik asit, bazı nöbet ilaçların etkisini engelleyebilir. Eğer herhangi bir ilacı düzenli olarak kullanıyorsanız, bunların folik asit alımını nasıl etkileyeceğini doktorunuza sorun. Diyabet ilaçları, uyku hapları ve bazı antibiyotikler gibi birçok ilaç, folik asidin emilim miktarını azaltabilir.
  • Riskler. Folik asit, bazen ciddi ve tehlikeli B12 vitamini eksikliklerinin belirtilerini maskeleyebilir.
İLGİLİ MAKALE

Ergenlikte Folik Asit

Op. Dr. Ebru ZÜLFİKAROĞLU

Iyi günler 5 aylik evliyim esimle cocuk istiyoruz hic korunmadigimiz halde olmadi doktora gittim yunurtaliklarimin dogustan tembel oldugunu soyledi bi... devamı