Vücudunuz her gün binlerce enzim salgılar ve bunları tüketir, bu nedenle birçok enzimin besin takviyesi olarak satılması garip görünebilir. Peki, daha fazla enzim almak daha mı iyidir?

Enzimler vücutlarımızdaki ve tüm canlı hücrelerde neredeyse her kimyasal tepkimeyi düzenleyen proteinlerdir. Sindirim sisteminde salgılandığında karbonhidratların, yağların ve proteinlerin yıkımına ve alkolün zehirli etkisini ortadan kaldırmaya yardımcı olurlar. Her bir enzim belli bir görevi yapmak üzere tasarlanmıştır. Pepsin ve tripsin gibi "proteolitik" enzimler proteinler üzerinde, amilaz karbonhidratlar üzerinde, lipaz yağlar üzerinde etkilidir. Bileşenlerine parçalamaya yardım edemedikleri zaman sentez oluşturmaya yardım ederler. Superoksit dismutaz gibi bazı enzimler antioksidandırlar. Enzim isimlerinin son eki "az" ile biter.

Enzimler Ne Zaman Yardımcı Olabilir?

Çoğu genetik olan enzim eksikliği hastalıklarında enzim tedavisi yararlı olabilir. Mesela doktorlar pankreas hastalığı, kronik iltihabi bağırsak hastalığı veya kistik fibrozis için sindirim enzimleri verebilir.

Laktoza duyarlıysanız, yani vücudunuz laktoz (süt şekeri) sindiren enzim olan laktazı yeteri kadar üretmiyorsa bir laktaz takviyesi almak sindirim sorununu gidermeye yardımcı olabilir. Ayrıca sindirmesi zor olan turpgillerde ve fasulyede bulunan ve bazı karmaşık şekerleri parçalayan enzimleri içeren Beano ve benzerleri vardır.

Ne Zaman Yardımcı Olamazlar?

Peki, bağışıklığı kuvvetlendirmek ve iltihaplanmayla mücadele etmek için enzim almaya ihtiyacınız var mı? Peki ya yaşlandıkça vücudunuzda oluşan enzim eksikliğini gidermeye yardımcı olması için? Artriti hafifletmek için? "Genel sağlığı iyileştirmek" enzim takviyelerinin diğer bir iddiasıdır. Üreticiler modern dünyanın doğal enzimlerinizi yok ettiğini, toksinlerin her yerde olduğunu ve onlarla mücadele etmek için bazı takviyeler alarak sağlıklı kalabileceğinizi veya sağlığınızın düzelebileceğini iddia ediyorlar. Enzim ürünleri hayvan organlarından veya papaya gibi bitkilerden elde edilebilir.

Aslında çoğu enzim takviyesine dair çok az şey bilinmektedir. Ayrıca yuttuğunuz çoğu enzim diğer proteinler gibi midede veya bağırsaklarda parçalanıp sindirilecektir. Mide asitleri tarafından yok edilmeyen enzimleri tasarlamak da mümkün olabilir. Fakat üreticilerin iddialarının aksine yuttuğunuz enzimlerin kan dolaşımına girene kadar bozulmadan kaldığına ve onlara ihtiyaç duyulan hücrelere ulaşabildiğine dair elimizde hiçbir kanıt yoktur.

Unutmayalım, hiçbir enzim takviyesi bazı pazarlamacıların iddia ettiği gibi bağışıklığı kuvvetlendiremez, iltihaplanmayla mücadele edemez, arteriti hafifletemez, kanseri önleyemez veya tedavi edemez, genel sağlığı düzeltemez. Eğer enzim eksikliğinden kaynaklanan bir hastalığınız (laktoza duyarlı olmanın dışında) varsa, tıbbi tedavi görmeniz gerekir.

İLGİLİ MAKALE

Parkinsonda gen tedavisi

Op. Dr. Aram BAKIRCI

Sayın hocam, Annemin sol frontalde internal tabula komşuluğunda ekstra aksiyel yerleşimli dural tabanlı 16x10mm boyutlu düzgün konturlu FLAIR izointen... devamı