Nedir?

Kadın boşalması, orgazm sırasında vulva veya vajinadan sıvı fışkırması fenomenidir. Fışkırma (squirting) terimini duymuş olabilirsiniz.

Tartışmalı bir konudur, özellikle (çoğu erkek olan) pornografi yazarları bütün kadınların orgazm sırasında boşaldıklarını ileri sürmüştür. Bu doğru değildir.

Bugün bile, erotik romanlar her kadının zirveye ulaştığında aynı erkek gibi sıvı seli oluşturduğu izlenimini vermeye eğilimdir. Sonuç olarak, genç erkekler partnerleri boşalmazsa şaşırırlar.

Kadın boşalması ne kadar yaygındır?

Gerçek şu ki kadın boşalması o kadar yaygın değildir. Bazı kadınlar ömür boyu bir kere yaşayabilir ve bir daha asla yaşamaz. Boşalabilen kadınların gerçek oranı kesin değildir. Ama Marters and Johnson’s’ın 400’den fazla kadınla yaptığı meşhur laboratuar araştırmalarında, zirvede boşalabilen kimse kaydedilmedi.

Yine de, jinekologlar ve aile planlama doktorlarının deneyimleri düzenli olarak boşalan önemli bir azınlıkta kadın olduğunu gösteriyor.

Daha ikna edici değerlendirmelerden biri Çek kadınlarının %6’sının boşalma rapor ettiğini bulan Stansilav Kratochvil’in (1994) değerlendirmesidir. Güzin ablalar geldiklerinde yatağı ıslatmalarından derin utanç duyan kadınlardan birçok acılı mektup alıyor.

Ne kadar sıvı üretilir?

Seks düşkünü kadınların tek bir orgazmda litrelerce sıvı üretebildiğine dair iddialar vardır. Bu hiç olası değildir. Bu kadar sıvı kadın vücudunun neresinde saklanabilir?

Daha gerçekçi bir tahmin, birçok vakada salgılanan sıvı miktarının genelde yarım kahve fincanı civarında olmasıdır.

Kadınlarda ne etkisi vardır?

Bir kadın zirveye ulaştığında çarşafları birden ıslattığını ilk keşfettiğinde kaygılı ve utanmış hissetmesi doğaldır.

Birçok kadın ürettikleri sıvının başta idrar olduğunu düşündükleri için yaptıkları şeyin kirli veya nahoş olduğunu varsayarlar.

Gayet anlaşılabilir şekilde hisleri, yatağı ıslatma hakkındaki çocukluk yasaklarıyla bağlantılıdır. Şaşırtıcı olmayan biçimde, bu kadınların birçoğu, başka insanlarla cinsel ilişkilerden yaşam boyu kaçınabiliyorlar.

Kadın boşalması idrar kaçırmadan mı kaynaklanır?

1980’li yıllara kadar, boşalma fenomeninin farkındaki birçok doktor sıvının idrar olması gerektiğini varsaydılar. Tedavi olarak, pelvik kasları kuvvetlendirecek egzersizler önerirlerdi.

Birçok kadın seks ve başka etkinlikler sırasında biraz idrar kaçırır. Buna stres idrar kaçırması denilir ve birçok kadın hapşırdığında, öksürdüğünde veya güldüğünde meydana gelir. Özellikle çocuk doğurmuş kadınlar arasında yaygındır.

Ama seks sırasında idrar kaçarsa bu genelde orgazm sırasında değil ön sevişme ve şiddetli cinsel ilişki sırasında meydana gelir.

1982 tarihli bir yayında, sıvının idrar olmadığı, erkek prostatına eş değerde olduğu söylenin bezler tarafından salgılanan "su” olduğu ileri sürüldü.

Sıvı hakkında hangi araştırmalar yapıldı?

Boşalma sıvısı hakkında yeterince araştırma yapılmamıştır çünkü kısmen araştırma için yeterli kaynak sağlamak zordur. Ayrıca, büyük bilimsel kaynaklar cinsel sorunlardan çok yaşamı tehdit eden hastalıklara ayrılır.

Ama son zamanlarda yapılan araştırmalara göre, boşalma sıvısı idrar gibi olmayan alkalin bir sıvıdır çünkü normal idrar bileşenleri olan üre veya kreatinin içermez.

Sıvı renksizdir ve çarşaflarda idrar gibi sarı leke bırakmaz.

Araştırmacılara göre, erkek prostatı tarafından üretilenlere, özellikle PSA’ya (prostat spesifik antijene) benzer kimyasal bileşenler içerir. İki şeker içerdiği de söylenir: glukoz ve fruktoz. 2000 yılından beri, artan sayıda araştırmacılar sıvının Skene bezlerinin (paraüretral bezlerin) salgısı olabilir. Bunlar, kadın üretrası (idrar borusu) etrafında bulunan küçük yapılardır.

2007 yılında, bir araştırmacı alışkanlık olarak boşalan iki kadın hakkında önemli bir çalışma yürüttü. Bu çalışmaya göre, bu iki kadının boşattıkları sıvı idrardan kimyasal olarak daha farklıydı.

Özellikle, daha fazla prostatik asit fosfatazı (PAP), daha fazla prostat spesifik antijen (PSA) ve de biraz glukoz içeriyordu.

Kadın boşalmasının G noktasıyla bağlantısı var mıdır?

İnternetteki birçok materyal G noktası orgazmı diye bir fenomen olduğunu, buna muhtemelen üretradan bir sıvı akışının eşlik ettiğini ileri sürer.

G noktasının vajinanın önündeki erotik bir bölge olduğu söylenir ve bu bölge üretrayla yakından bağlantılıdır. Askında, G noktası alanındaki baskı her zaman idrara çıkma isteği uyandıracaktır.

G noktası alanındaki baskı hiç şüphesiz yukarıda bahsedilen, bazı araştırmacılar tarafından kadın boşalmasının kaynağı olduğu söylenen Skene bezlerini etkileyecektir.

Ama 30 yıldır G noktası ve kadın boşalması arasında olduğu iddia edilen bağlantı hakkındaki birçok kaynak bilimsel değildir ve kanıtlanmamıştır.

Örneğin, G noktanızdaki baskının size kadın boşalma sıvısı ürettireceğine dair açık bir kanıt yoktur.

Bunun kadınlar için anlamı nedir?

Kayda değer bir azınlıktaki kadınların zirveye ulaştıklarında boşaldıkları artık kanıtlanmış. Bu bazı durumlarda idrar olabilir ama başka vakalarda değil gibi görünmektedir.

Açıkça, kadın boşalmasının bileşeni konusunda ve sıvının doğası hakkında daha çok araştırma yapılması gerekir.

Sonuç olarak, boşalma yaşayan kadınlar bundan utanmamaları gerektiğini ve birçok partnerin buna olumlu bir tavrı olduğunu fark etmelidirler.

Başka bir deyişle, birçok erkek bunu sever. Ne de olsa, bir kadın boşalırsa erkek bunu pekala kendi kuvvetliliği ve yataktaki başarısına atfeder.

Doç. Dr. Semih ÖZKAN

Hemoroid (basur) rahatsızlığı, erken boşalmaya yol açar mı ya da erken boşalmayı tetikler mi? Teşekkür eder, saygılarımı sunarım.... devamı