Kadınların Seks İstememesinin İlk 10 Sebebi

Mesaj panolarındaki sorularda, blog yorumlarında ve interneteki diğer tartışmalarda ortak bir konu kadınların partneriyle seks yapmakla ilgilenmemelerinin sebeplerine dair. İşte kadınlarda seks istememe sebeplerinin en yaygın olanları.

  1. Oral kontraseptif kullanımı. Bazı kadınlar hapların (veya doğum kontrolüne diğer herhangi bir hormonal yaklaşım-bant, halka ve aşı) cinsel dürtülerini azalttığını fark edecektir.
  2. Antidepresan kullanımı. Herkes cinsel arzuda azalma yaşamaz ama çoğunluk yaşar.
  3. Emzirme. Prolaktin (emzirmeyi kolaylaştıran hormon) cinsel ilgiyi azaltır.
  4. Uykusuzluk. Çoğu kadın için ilişki oturduktan sonra uyku seksten önce gelir.
  5. Stres. İşe, mali meselelere, eğitimle ilgili strese, aile üyelerine ve yaşamdaki diğer önemli meselelere bağlı olarak. Stres arttığında bir çok kadın seksi buna çözüm olarak görmez.
  6. Erkek arkadaşla anlaşmazlık. Herhangi bir ilişkide çatışan hisler ve arzuların getirdiği zorluklar olacaktır. Bu, kendini sekste gösterebilir.
  7. Düşük seviyede serbest testosteron. Kan akışındaki toplam testosteron seviyesini bilmek yardımcı olabilse de serbest testosteronu öğrenmek de düşük cinsel arzunun olası fizyolojik sebeplerini keşfetmek için çok önemlidir.
  8. Yüksek seviyelerde SHBG-Yüksek seviyelerde seks hormonu bağlayan globulini (SHBG) olan bir kadının cinsel ilgisi düşük olabilir. Bunun sebebi bunun serbest testosteronla birleşmesi (onu ‘elverişsiz’ hale getirmesi) ve bunun libidoyu düşürmesidir.
  9. Yakınlaşma korkusu. Seksin  bir ilişiye getirdiği ve sürdürdüğü yakınlaşma seviyesini kaldıramama kişinin partneri için cinsel arzusunda düşüşün oldukça yaygın bir sebebidir.
  10. Vücut imgesi. Kendilerini erkek arkadaşları için ve/veya kendi zihin gözlerinde cazibesiz bulan kadınlar.

Bu meselelerin bazıları biraz okuma, ruhsal araştırma ve erkek arkadaşla iletişime geçerek ele alınabilir. Diğerleri doktor, laboratuvar ve seks terapisti gibi profesyonellerin yardımını gerektirecektir.

Prof. Dr. Kaan AYDOS

Konuşma Başı 9 HAZİRAN 15:32 Hocam kolay gelsin ben denizliden filiz size derdimi nasıl anlatsam bilemiyorum . Sorunum hocam benim 2007 doğumlu gayet ... devamı