Kalp Atış Hızı

Kalp Atış Hızı

Doktorunuz kalp atış hızınızı, kalp ritminizi ve düzenini kontrol etmek için nabzınızı hisseder. Her bir nabız atışı atar damarlara kan pompalayan kalp atışlarıyla eşleşir. Nabzın gücü aynı zamanda vücudun farklı alanlarına giden kan akışı miktarının (gücü) değerlendirilmesine yardımcı olur.

Nabzınızı hissederek kalbinizin ne kadar hızlı attığını (kalp atış hızı) öğrenebilirsiniz. Kalp atış hızınız kalbinizin bir dakika içerisindeki atış miktarıdır. 

Nabzınızı ölçmek için tüm ihtiyacınız olan bir saat ve eliniz.

  • İşaret ve orta parmağınızı diğer kolunuzun iç bilek kısmına başparmağınızın bittiği noktanın tam altına yerleştirin. Bu noktada nabzınızın parmaklarınıza doğru attığını hissedersiniz.
  • 10 saniye içerisinde hissettiğiniz nabız atışını sayın.
  • Bulduğunuz sayıyı 6 ile çarparak bir dakika içerisinde nabzınızın kaç kere attığını belirleyin. (10 saniyedeki nabız atışı x 6 = dakikada ____ atış)

Nabzınızı hissederken kalp ritminizin düzenli olup olmadığını da anlayabilirsiniz. 

Kalp Atışı

Kalp Atışı

Doktorunuz kalp atışlarınızı bir stetoskopla dinler. Kalp kapakçıklarınız açılıp kapanırken kalp sesi olarak bilinen “lub dub” sesini çıkarır. Doktorunuz kalp sesinizi dinleyerek kalbinizin ve kalp kapakçıklarınızın fonksiyonlarını değerlendirebilir, kalp atış hızı ve ritmini duyabilir. 

Kan Basıncı

Kan Basıncı

Kan basıncı kalp tarafından vücuda pompalanan kanın atar damarlara uyguladığı güç veya baskıdır. Kan basıncı iki farklı ölçüm olarak kaydedilir:

  • Sistolik kan basıncı. Kalp kasılırken atar damarlarda oluşan kan basıncı (yüksek sayı).
  • Diyastolik kan basıncı. Kalp atışları arasında kalp rahatladığında atar damarlardaki basıncı gösterir (düşük sayı).

Kan basıncı milimetre cıva (mmHg) olarak ölçülür. Bu ölçüm atar damarlardaki yüksek kan basıncının kan basıncını ölçen bir alet olan sfigmomanometredeki cıva sütununu ne kadar artırdığını gösterir.    

Yetişkinler için kan basıncı rahatlamış dinlenirken 120/80’den daha az ya da buna eşittir. 120 sistolik basınçtır; 80 ise diastolik basınçtır. Kan basıncı yaşınıza, kalbinizin durumuna, duygularınıza, aktivitelerinize ve kullandığınız ilaçlara bağlı yükselebilir veya düşebilir. Kan basıncınızı bir kez yüksek çıkması yüksek kan basıncınız olduğu anlamına gelmez. Normal değerlerinizi bulmak için kan basıncınızı dinlenirken farklı zamanlarda ölçmeniz gerekir.

Fiziksel İnceleme

Fiziksel İnceleme

Doktorunuz gözlerinizi, kollarınız, bacaklarınızı ve cildinizi gibi vücudunuzun diğer bölümlerini inceleyerek size kalp fonksiyonunuzu ile ilgili bilgi verebilir.  

Kan Testleri

Kan Testleri

Doktorunuz kalp hastalıklarını işaret edebilecek kolesterol ve diğer göstergeleri kontrol etmek için kan testi önerebilir.

Özer SELİMOĞLU

Merhaba özer bey benim ayaklarımda varis var ve iç varisten ameliyat oldum.Ağrılarım geçmeyince bir kalp ve damar cerrahisine muayene oldum ve derin ... devamı