Cilt için iyi olan vitaminler listesi, A, C, E, K, B7 (biotin) ve B3 (niasin) vitaminini içerir. Bu vitaminler, selenyum, bakır ve çinko gibi minerallerle birleştirildiğinde daha da etkilidir. Bu yüzden söz konusu vitaminlerin her birinin, cildimiz ve cilt sağlığımızı nasıl etkilediğine bakalım

Cilt İçin İyi Olan Vitaminler

A Vitamini

Cilt için iyi olan vitaminlerin tanımına, cilt dokusunu koruyan ve onarılmasına yardım eden A vitaminiyle başlayalım. Bu vitaminin eksikliği kuruluk, tuhaf görünüm, kaşıntı ve diğer cilt sorunlarına neden olur. Cildin kuruluğunu önlemek, cildin esnekliğini artırmak, kırışıklıkları azaltmak ve yaşlanmayı yavaşlatmak için, vücudun yeterli miktarda A vitaminine ihtiyacı vardır. A vitamini yönünden zengin sebze ve meyveler yemek önemli fark yaratsa da vitaminin cilt yüzeyinde kullanımı daha verimli sonuçlar yaratır. Bu vitamini kapsayan kremler kullanmanın sedef hastalığının tedavisinde, akne ve kırışıklıklara olumlu etkileri olduğu görülmüştür.

C Vitamini

Cilt için iyi olan vitaminler listesinde, güneşin zararlı etkilerine, dumana ve kirliliğe karşı en güçlü silahlar arasında yer alan diğer bir faktör antioksidandır. Güçlü bir antioksidan olarak C vitamini vücudun, serbest radikallerin yarattığı hasarı azaltmasına yardım eder (Serbest radikaller, vücutta çok yüksek enerjili, çılgınca hareket eden zerreciklerdir). Kolojen (çözünmeyen protein lifleri) ve elastin (bir tür protein), cilt yapısını koruyan ve cildin esnekliğini sağlayan bileşimlerdir. Bu gerekli bileşiklerin serbest radikaller tarafından yok edilmesi, kırışıklıklara ve erken yaşlanmaya neden olur. Yani, vücutta C vitaminini etkin kılmak için, çok çeşitli besinler ve C vitamini destekleri almak (günlük 500 ila 1000 miligram), sadece bağışıklık sistemini güçlendirmez, aynı zamanda serbest radikallerin yarattığı hasarları da onarmaya yardım eder.

E Vitamini

E vitamini, güneşe maruz kalmanın zararlı etkilerini bertaraf eden potansiyel antioksidanlardan birisidir. Bir çalışmada, bu vitaminden 400 birim alanlarda, güneş hasarları ve cilt kanserine neden olan hücre gelişimi risklerinin daha düşük olduğu gösterildi. Lokal habis tümör cilt kanserinin yaygın bir türüdür ve bazı çalışmalar bu bozukluğun, E vitamininin A vitaminiyle birlikte verilmesiyle yüzde 70’e kadar azaltılabileceğini ortaya koymuştur. E vitamini, C vitaminiyle birlikte kullanıldığındaysa güneş hasarlarına karşı daha etkili olur. Düzenli ve yeterli E vitamini alanlar daha yumuşak ve daha gergin bir cilde sahip olur; kuru ve pürüzlü cilt sorununu nadiren yaşar.

K Vitamini

E vitamininin yanı sıra, cilde en iyi gelen vitaminlerden biri de K vitaminidir. Koyu renk halkaların tedavisi için kullanılan ürünlerde yaygın bulunur. Kanı pıhtılaştıran bu vitamin araştırıldı ve benekli renklenme, bütün cilt renk değişiklikleri, bereli görüntü ve göz altı şişkinliklerinin bakımına yardım ettiği görüldü. Tavsiye edilen doz, yetişkin erkekler için 80 ve kadınlar için 65 miligramdır. Birçok insan K vitaminini A vitaminiyle birlikte kullandığında, K vitaminini tek başına kullandığından daha fazla fayda görmüştür.

B7 ve B3 Vitaminleri

Vitamin B7, diğer bir deyişle biyotin, cilt, saç ve tırnak için en iyi vitamin olarak bilinir. Vücutta bu vitaminin eksikliği, cilt kızarıklıklarına, kuruluğa, kaşıntı ve cildin grileşmesine neden olur. Biyotin içeren krem kullananlar sağlıklı ve parlak bir cilde sahip olur. Niyasin, yani B3 vitamini, cildin nemini korumasına yardımcı olur. Bu da cildin dolgun ve daha genç görünmesini sağlar. B3 vitamini, kuru ve tahriş olmuş ciltleri kontrol etmekte de faydalıdır. Biyotinden yana zengin yiyecekler kabuklu yemişler, yumurta sarısı, kepek, yulaf, arpa, soya, karnabahar, karaciğer ve bira mayasıdır.

Uzm. Dr. Melis ŞENLİK

cildimde sivilce lekeleri ve hafif deliklenmeler var.dermaroller düşünüyorum tedavi başarısı ne kadar acaba.ya da en iyi tedavi yöntemi nedir sizce... devamı