Siyah Kiraz

Siyah Kiraz

Koyu kırmızımsı-kahverengi, yenilebilir ekşi meyveleri olan büyük yaban kirazı ağacının meyvesine siyah kiraz denir. Ayrıca kara kiraz, yabani kiraz gibi isimlerle de bilinmektedir. Siyah kiraz, birçok yiyecek ve içeceğin yaygın olarak kullanılan içeriğidir. Siyah kiraz takviyelerinin iki temel çeşidi vardır. Bir tanesi meyveden gelir; örneğin siyah kiraz suyu konsantresi gibi. Diğeri de siyah kiraz ağacının kabuğundan yapılanıdır.

?

Kullanımı

Siyah Kiraz Kullanımı

Kirazlar/vişneler antioksidan zenginliğine sahiptirler. Laboratuvar çalışmalarında antioksidanların, hücreleri atardamarlarda plak oluşmasına neden olan hasarlardan korudukları gözlemlenmektedir. Bununla birlikte, antioksidanların insan sağlığına katkıda bulundukları henüz kesin değildir.

Küçük çaplı bir araştırma, kiraz suyu içen kişilerin –karışık türdeki vişne ve kirazlardan elde edilmiş- egzersizler sonucu meydana gelen kas hasarlarından daha az etkilendiğini ortaya koymuştur.

Siyah kiraz ağacı kabuğunun, öksürük baskılayıcı etkisi olabileceğine ilişkin bazı deliller vardır. Siyah kiraz ağacı kabuğu, reçetesiz satılan öksürük ilaçlarının yaygın içeriğidir. Ağacın kabuklarının ayrıca sakinleştirirci bir etkisi olduğu da görülmektedir.

Siyah kiraz ağacı kabuğu, soğuk algınlığı, sindirim sorunları ve ağrı gibi diğer sorunları tedavi etmek için de kullanılagelmiştir. Bununla birlikte şimdilik, bu kullanımları destekleyecek sağlam kanıtlar bulunmamaktadır.

?

Doz ve Kullanma Şekli

Siyah Kiraz Dozu

Siyah kiraz ispatlanmamış bir tedavi aracı olduğundan, standart bir dozu yoktur. Bazı kişiler, siyah kiraz kabuğu öz suyundan 5 ila 12 damlayı suya damlatarak, günde iki veya üç kez kullanırlar. Doktorunuza tavsiyeleri için danışın.

?

Kaynakları

Siyah Kiraz Kaynakları

Siyah kiraz; keklerin, jölelerin, sodaların ve diğer yiyeceklerin yaygın içeriğidir. Siyah kiraz kabuğu ve yaprakları yenmemelidir; zira içerdikleri bir kimyasal, vücutta siyanürün bir biçimine dönüşür. (Siyanür, hidrosiyanid asidin son derece zehirli bir tuzudur)

?

Takviyeleri

Siyah Kiraz Takviyeleri

Siyah kiraz takviyeleri kapsül, eriyik ya da konsantre haldedir. Diğer takviyeler gibi siyah kirazı da serin, kuru bir yerde muhafaza edin; nemden ve doğrudan güneş ışığından uzak tutun. Siyah kiraz suyu içeren desteklerle, siyah kiraz kabuğu içeren destekleri birbirlerinden ayırdığınızdan emin olun. 

?

Uyarıları

Siyah Kiraz Uyarıları

  • Yan etkiler: Gıdalarla yendiğinde ve içildiğinde siyah kiraz güvenlidir. Kirazlar alerjik reaksiyonlar başlatabilirler. Reaksiyonlar, diğer meyvelere ve huş ağacına alerjisi olanlarda daha yaygındır.  
  • Riskleri: Siyah kiraz takviyeleri kullanmak, uzun dönemde güvenli olmayabilir. Yüksek dozlarda siyah kiraz ağacı kabuğu, zehirleyici, hatta öldürücü olabilir.
  • Etkileşimler: Eğer düzenli olarak bir ilaç kullanıyorsanız, siyah kiraz destekleri kullanmaya başlamadan önce doktorunuzla konuşun. Bunlar, sakinleştiricilerle yüksek kolesterol, mantar enfeksiyonları, alerjiler, kanser ve diğer sorunlar için kullanılan ilaçlarla etkileşime girebilirler.   

Güvenilirliği konusunda kanıt yetersizliği olduğundan, siyah kiraz destekleri çocuklarla hamile ve bebek emziren kadınlara tavsiye edilmemektedir.

?

Op. Dr. Aytun AKTAN

Hocam 2 aya yakindir adet görmüyorum ve ara ara ani kasik agrilarim oluyo siyah sivi gibi akintim oluyo bazen neden böyle oluyo acaba ama kasik agrila... devamı