Kardiyo egzersizlerine bilimsel olarak ve sağlık açısından bakıldığı zaman, öncelikle kalbin çalışmasını sağlar. Kalbin düzgün bir şekilde çalışması, damarlardaki kan dolaşımını arttırır. Kanla birlikte besin öğelerinin dolaşması ve kasları beslemesi sağlanmış olur.
Kardiyo egzersizleri, kişinin beyin sağlığı ve genel sağlık durumu açısından da önemlidir. Bunların yanı sıra, aktiviteyi yükselttiği için yağ yakılmasına ve kişinin gücünün artmasına destek olur.

VİDEO:SANEM APA:Beslenme Ve Egzersiz

Obezite gibi aşırı kilolu kişiler için yürüyüş en ideal egzersizdir. Kalbi fazla yormadan, düşük bir tempoyla fakat uzun süre yürüyüş yapılması gerekir. Daha önce spor yapmış ve vücudu daha esnek olanlar ise, yavaş tempo koşabilirler, yani joking yapabilirler. Profesyonel seviyede olmasa da yüzebilirler. Çünkü yüzme, çok önemli bir kardiyo egzersizidir. İp atlamak ve bisiklete binmek de yine önemli kardiyo egzersizleri arasındadır.

Her birey kendi düzeyine göre, kardiyo egzersizlerini, egzersiz programlarına dâhil etmelidir.

Yrd Doç Dr SERDAR SARAÇ

mrb hocam bende turner sendromu var bu yüzden kemik erimem var hangi egzersizleri önerirsiniz plates yapsam işe yarar mı durdurabilir miyim... devamı