İki göz aynı anda ameliyat ediliyor mu?

Hayır. İlk önce tek gözün ameliyatı yapılır. Ameliyat olan gözün iyileşme sürecinde görme işlevi diğer gözle yapılır. Ayrıca oluşabilecek enfeksiyon riskinden iki gözün birden etkilenmesi de önlenmiş olur.

Katarakt ameliyatının başarı oranı nedir?

Katarakt, başarı oranı çok yüksek bir ameliyattır. Ameliyat sonrasında görmede artış olur ve ameliyat öncesi yapamadığınız pek çok şeyi yapabilir hale gelirsiniz.

Katarakt ameliyatı esnasında ağrı duyulur mu?

Damla anestezi yapıldıktan sonra ağrı duymazsınız. Ayrıca hastayı rahatlatacak damardan ek ilaçlar yapılır ve ameliyat sırasında stand by anesteziyle hastanın genel durumu görüntülenir.

Katarakt ameliyatı için narkoz almam gerekiyor mu?

Katarakt ameliyatı için narkoz (genel anestezi) çocuk ve bebekler dışında gereksizdir. Katarakt ameliyatında, erişkin hastalar için anestezinin değişik türleri kullanılır. Genellikle tercih edilen yöntem damlayla yapılan uyuşturma işlemidir.

Katarakt ameliyatından sonra gözlük kullanılıyor mu?

Katarakt ameliyatı sırasında göz içine gözün ihtiyaç duyduğu numarada göz içi lensi (mercek) yerleştirilir. Özellikle yeni nesil multifokal lenslerle uzak ve yakın gözlüklerden kurtulmanız sağlanır. Bazı durumlarda hastanın yaşı, mesleki durumu, gözünün özel yapısı uygun değilse göze uzağı görmede gözlük ihtiyacı duymayacak şekilde lens yerleştirilir. Yakını görmek için bir gözlük gerekebilir.

Lens gözde ne kadar kalır?

Operasyon öncesi konulacak merceğin bütün ölçümleri en sağlıklı şekilde hesaplanır ve göze birebir uygun mercek takılır. Lens gözde ömür boyu kalır. Bu nedenle doğru ve kaliteli lens seçimi çok önemlidir.

Çok ilerlemiş katarakt, ameliyatın başarısını etkiler mi?

Deneyimli katarakt cerrahi en sert kataraktlara dahi fako yapabilir.

Katarakt nasıl teşhis edilir?

Görmede bulanıklık renklerin soluk görülmesi, gözlük numaralarının aniden değişmesi kataraktın en belirgin belirtileridir.

Katarakt ameliyatı ne kadar sürer?

Ortalama 10 dakika sürer.

Katarakt ameliyatında hastanede kalmamız gerekir mi?

Lokal anesteziyle yapılan ameliyatlarda yarım saat sonra, genel anestezideyse hastanın durumuna göre aynı gün içerisinde taburcu edilir.

Prof. Dr. Kaan AYDOS

slm benin sorunum idrara cıktığımda idrarımı yapıyorum ama sonra damla damla geliyor ayaha kalkıyorum penisi biraz sıkıyorum icindekileri kurutana kad... devamı