Kilo vermek için en önemli faktörlerden biri düzenli beslenmektir. Bu yüzden ara öğünlere özen göstermek kilo vermeyi kolaylaştırıcı bir rol oynar. Sabahla öğlen arası bir ara öğün, öğleden sonra bir öğün ve akşam yemeğinden sonra bir öğün daha yapmak, metabolizmayı hızlandırır.
Ara öğünlerde sağlıklı gıdaların seçilmesi, bir sonraki ana öğünde daha az yemek yemeyi sağlar. Gün içinde daha çok enerji veren ara öğünlerin tercih edilmesinde fayda vardır. Örneğin sabah ile öğle yemeği arasında kuru ceviz ve kaysı tüketilebilir. Ya da bir meyvenin yanında süt ya da yoğurt yenilebilir. Bu gıdalar kişinin günü daha uyanık geçirmesine de yardımcı olur.
Öğle akşam arası tok tutan yiyecekler
Öğle yemeği ile akşam yemeği arasındaki süre biraz daha uzun olduğu için, ara öğünlerde daha tok tutacak gıdalar tercih edilebilir. Bir kepekli tost ya da kepekli bisküvinin yanında süt ya da yoğurt tüketilebilir. Miktarları kişiye göre değişmekle birlikte ortalama olarak yarım simit yanında peynir yenilebilir. Yani öğleden sonra biraz daha karbonhidratlı ve doyurucu gıdalar tüketilebilir.
Akşam yemeğinden sonra, rahatlatıcı ve sakinleştirici bir etkisi olan süt, yoğurt, yanına biraz meyve ya da yulaf ezmesi, müsli veya kuruyemiş gibi gıdalar tüketmek hem kilo vermek hem de gün içinde enerjinin düşmemesi açısından oldukça faydalı olacaktır.
Özellikle glisemisi, şekerle ilgili sorunları olanlar, meyvenin yanında mutlaka süt, yoğurt gibi proteinli bir gıda tüketmelidirler.

Dyt. Bahar DEMİRKIRAN

merhabalar 1,5 senelik bir sürede ideal kilomdan 5 kilo kadar sapmışım. kilo vermek istiyorum fakat zaten öğünlerde aşırı yemiyorum benim sorunum akşa... devamı