Bir kırıktan sonra, genelde kol alçıyla sabitlenir. Araştırmacıların bulgusuna göre, daha birkaç gün sonra belli beyin bölgelerinin değişiyor. Bu etki, inme tedavisinde önemli bir rol oynuyor.

Alçılı kolla bir şeyler yapmak zordur. Sağ kolları alçıyla sabitlenmiş sağ elliler, günlük rutinlerinin üstesinden gelmek için ister istemez güçsüz sol ellerini kullanırlar. Zürih Üniversitesinden araştırmacılar, böylece 16 gün sonra belirli beyin alanlarının açıkça değiştiğini keşfettiler.

Sol beyin bölgesinin boyutu küçülür, bu bölge sabitlenen sağ elin kontrolünden sorumludur, diye yazdı araştırmanın yazarları. Aksine, sol eli kontrol eden sağ motor bölgenin beyin maddesiyse arttı.

Çalışma için, sağ kolu kırık 10 sağ elli gönüllü incelendi. Alçı veya askılara bağlı olarak denekler 16 gün boyunca sağ ellerini kullanmadılar veya sadece çok az kımıldattılar. Dolayısıyla, yemek yemek, diş fırçalamak veya yazı yazmak gibi günlük işlerde sol ellerini kullandılar.

Deneklerin beyinleri, Manyetik Rezonans Tomografisi sırasında incelendi. İlk önce fiziksel yaralanmadan 48 saat sonra, ikinci olarak kolun sabitlenmesinden 16 gün sonra. Sonuç olarak, araştırmacılar beyin korteksinin boyutunu incelediler ve sol elin küçük motor becerilerini ölçtüler.

“İlginç olan, 16 gün süren sabitleme sırasında sol elin küçük motor becerilerinin önemli ölçüde artmış olması,” dedi nörofizyologlar. Motor performans artışı anatomik değişikliklerle ilişkili: Sol elin küçük motor becerileri ne kadar iyi olursa sağ motor bölgede o kadar çok beyin maddesi oluşuyor.

Bilim insanları, bu etkinin inme tedavisinde önemli bir rol oynadığından eminler. O yüzden benzer şekilde bazı tedavilerde, etkilenen kolu güçlendirmek ve ilgili beyin bölgesinde yeni beceriler geliştirmek için kırık olmayan kol sabitleniyor. Doktorlar, böyle tedavilerde beyindeki kısa vadeli değişiklikleri tamamen incelemeliler.  Güdümlü sabitlemenin bir beyin bölgesinde olumlu ama aynı zamanda karşı tarafta olumsuz etkileri var.

Kaynak: Spiegel.de

Op. Dr. Meftun KARATAŞ

Hocam Meraba ben 20 gün önce yaklaşık 3 veya 4 metre yüksekten kollarımın üstüne düştüm kol bileklerim çatlamış ve alçıya aldılar dün alçılarım söküld... devamı