Rakamlarla Kolesterol

20 yaş üzerindeki herkesin, en az beş yılda bir kez kolesterol seviyesini ölçtürmesi gerekir. Uygulanan tarama testi, genellikle lipoprotein profil adı verilen bir kan testidir. Uzmanlar, 35 yaş ve üzeri erkeklerle 45 yaş ve üzeri kadınların lipit bozukluklar için, rutin olarak tarama yaptırmasını önerir. Lipoprotein profili şunlardan oluşur:

  • LDL (Düşük yoğunluklu lipoprotein kolesterolü, aynı zamanda “kötü” kolesterol de denir.)
  • HDL (Yüksek yoğunluklu lipoprotein kolesterol, aynı zamanda “iyi” kolesterol de denir.)
  • Trigliserit (Aldığımız gıdalardan ediğimiz ve kanda taşınan yağ. Vücuttaki aşırı kaloriler, alkol ve şeker trigliseride dönüştürülür ve vücuttaki yağ hücrelerinde depolanır.)

Kan testinizin sonuçları rakamlarla dolu bir formda gelir. Kolesterol rakamlarını şu şekilde yorumlarız:

Kötü Kolesterol

LDL Kolesterol

LDL kolesterolü arterlerin duvarlarında birikir ve kalp hastalığı oluşma ihtimalini artırır. LDL kolesterolün “kötü” kolesterol olarak adlandırılmasının nedeni de budur. LDL kolesterol rakamınız ne kadar düşükse, sağlığınız da o kadar iyidir. Aşağıdaki tablo rakamların ne anlama geldiğini açıklar.

LDL Kolesterol

LDL-Kolesterol Kategorisi

100’den az

İdeal

100-129

İdeale yakın/idealden yüksek

130-159

Yüksek sınırında  

160-189

Yüksek

190 ve üstü

Çok yüksek

Eğer kalp hastalığınız veya damar hastalığınız varsa, bazı uzmanlar LDL kolesterol seviyenizi 70’in altında tutmanızı önerir. Diyabeti veya kalp hastalığı olan veya kalp hastalığı konusunda pek çok risk faktörü taşıyan kişilerde tedavinin hedefi, 100’den az LDL seviyesine ulaşmaktır.

İyi Kolesterol

HDL Kolesterolü

Konu HDL kolesterol, yani  “iyi” kolesterol olunca, rakam ne kadar yüksekse, sağlığınız da o kadar iyidir. Bunun nedeni HDL kolesterolün, “kötü” kolesterolü kanınızdan dışarı atarak ve arterlerde birikmesini önleyerek sizi kalp hastalıklarına karşı korumasıdır. Aşağıdaki tablo rakamların ne anlama geldiğini açıklar.

HDL Kolesterol

HDL-Kolesterol Kategorisi

60 ve üstü

Yüksek; ideal; kalp hastalığı riskini azaltır.

Erkeklerde 40’tan az ve kadınlarda 50’den az

Düşük; kalp hastalığı için bir risk faktörü olarak düşünülmelidir.

Trigliseritler

Trigliseritler

Trigliseritler, gıdalarda ve vücudumuzda var olan pek çok yağ türünün kimyasal formudur. Yüksek bir trigliserit seviyesi, bazı insanlarda koroner arter hastalığının varlığına bağlıdır. Aşağıdaki tablo, trigliserid seviyelerinin ne anlama geldiğini gösteriyor.

Trigliseridler

Trigliserid Kategorisi

150’den az

Normal

150 - 199

Yüksek sınırında

200 - 499

Yüksek

500 ve üstü  

Çok yüksek

Toplam Kolesterol

Total Kolesterol

Kanınızdaki toplam kolesterol LDL kolesterolü, HDL kolesterolü ve diğer lipit bileşenlerinin bir ölçümüdür. Doktorlar toplam kolesterol seviyelerinin 200’ün altında olmasını önerir.

Total Kolesterol

Kategori

200’den az

İyi

200-239

Yüksek sınırında

240 ve üstü

Yüksek

Prof. Dr. Bülent MENTEŞ

Hocam bagirsak lezyonu patoloji sonucu yüksek displazi cikmasi ne anlama geliyor?... devamı