Eğer sık sık tıraş ediyorsanız zaman içinde koltuk altının daha koyu bir ton alabileceği söylenmektedir. Bunun nedeni tahrişin bölgedeki pigment hücrelerini artırmasıdır. Bazense uzun süreli deodorant kullanımı içeriğindeki kimyasallardan dolayı koltuk altının renk değiştirmesine yol açar. Peki böyle bir şikayetiniz olduğunda koltuk altını beyazlatmanın doğal yolları nelerdir?

Bazen vücudumuzdaki insülin seviyelerinin yükselmesine yol açan obezite, tip 2 şeker hastalığı, ilaç kullanımı, hormon bozukluğu gibi sebepler pigment hücrelerinin artmasına ve renk değişimine yol açar. Bu durumlarda altta yatan nedeni tedavi etmek, diyet ve egzersiz yoluyla sağlıklı kilo vermek en doğal çare olacaktır. Sizin için doğru plana doktorunuzla görüşerek karar verebilirsiniz.

Koltuk altını beyazlatmanın doğal yolları mutfağınızdaki bazı malzemelerden faydalanır. Bunlar doğal olarak ciltte aydınlatıcı etkiye sahiptir. Örneğin patates gibi. Bir patatesi rendeleyebilir, suyunu iyice süzebilir, suyunu koltuk altınıza sürebilirsiniz. 10 dakika sonra koltuk altını soğuk suyla durulabilirsiniz.

Salatalık da bu anlamda işinize yarayacaktır. Bir salatalığı kalın kalın doğrayın ve dilimleri koltuk altınıza sürün. 10 dakika sonra soğuk suyla durulayın.

Limon da aydınlatıcı etkisi olan meyvelerdendir. Kalınca kestiğiniz limon dilimlerini koltuk altınıza sürebilirsiniz. 10 dakika sonra soğuk suyla durulayın, kurulayın ve nemlendirici sürmeyi unutmayın.

Koltuk altını beyazlatmanın doğal yollarından bir diğeri portakal kabuğu tozunu kullanır. Portakal kabuğu tozunu güneşte 4-5 gün kuruttuğunuz portakal kabuklarını blendırda toz haline gelecek şekilde çekerek elde edebilirsiniz. 1 çorba kaşığı süt, 1 çorba kaşığı gül suyu ve macun kıvamına gelmesi için yetecek kadar portakal kabuğu tozunu karıştırın. Macunun kıvamı yoğun olmalıdır. Macunu koltuk altınıza sürün ve 15 dakika bekleyin. Ardından soğuk suyla durulayın. Bu işlemi haftada 2-3 kez tekrarlayabilirsiniz.  

Bir başka faydalı ürün zerdeçaldır. Küçük bir kapta 2 çorba kaşığı zerdeçalı, macun kıvamına gelecek kadar taze limon suyuyla karıştırın. Macunu eşit bir şekilde koltuk altınıza sürün. 30 dakika sonra durulayabilirsiniz.

Koltuk altına birkaç damla Hindistan cevizi yağıyla masaj yapmak ve 15 dakika sonra durulamak etkili olabilecek bir diğer yöntemdir. Ya da 5 damla çay ağacı yağını 250 ml suyla karıştırıp sprey şeklinde temiz koltuk altınıza sıkabilir, kurumaya bırakabilirsiniz.

Uzm. Dr. Suat BİLİR

kortızon iğnesı ıle kılo alabılır mıyım ? doğal yollarla alamıyorum.boy.1.65 kilo 43.acil yardım... devamı