Nedir

Kulak tüpleri

Kulak tüpleri (drenaj tüpleri, timpanostomi tüpleri, ventilasyon tüpü), orta kulak ile dış kulak arasındaki sıvıyı akıtmak ve basıncı dengelemek için, kulak zarına cerrahi olarak sokulan ince metal ya da plastik silindirlerdir.  

Kulak tüpleri, genellikle çocuklarda antibiyotiklere yanıt vermeyen tekrarlayan kulak enfeksiyonları için kullanılır. Çocuğunuzun doktoru, çocuğunuzun kulağındaki sıvı, işitme ya da konuşma problemlerine yol açıyorsa da kulak tüpü önerebilir.

Kulak tüpleri, kullanılan tüpün türüne bağlı olarak genellikle 6 ila 12 ay kalır. Çoğu çocuk için başka bir tedaviye ihtiyaç olmaz. Çocuğunuz büyüdükçe, kulak tüpleri kendiliğinden çıkacaktır ve drenaj delikleri bir yıl içinde iyileşecektir.

Niçin Yapılır

Neden yapılır?

Çocuğunuzda aşağıdaki durumlardan birisi varsa, kulak tüplerine ihtiyacı olabilir.

 • Orta kulak iltihabından kaynaklanan inatçı orta kulak sıvısı, lenf bezi büyümesi ya da geçici işitme kaybı ya da konuşma gecikmesi ile ilişkili sağlık sorunları   
 • Antibiyotiklere yanıt vermeyen tekrarlayan kulak enfeksiyonları
 • Kulak zarında (timpan zarı) ya da orta kulakta yapısal hasardan kaynaklanan kulak enfeksiyonu

Riskler

Riskler

Kulak tüpü yerleştirilmesi, ciddi komplikasyon riski düşük olan güvenli bir işlemdir. Olası riskleri şunlardır:

 • Kanama ve enfeksiyon
 • Sürekli sıvı drenajı
 • Kulak zarında yırtılma ya da skarlaşma

Kulak tüpü yerleştirilmesi ameliyatı, genellikle genel anestezi gerektirir. Bunun bazı riskleri vardır; ancak diğer bakımlardan sağlıklı olan çocuklar için anestezi çok az risk taşır. Anestezi ile ilişkili olası riskler şunlardır:

 • Alerjik reaksiyon
 • Ateş
 • Solunum güçlüğü
 • Kalp düzensizlikleri

Nasıl Hazırlanacaksınız

Nasıl hazırlanacaksınız?

Kulak tüpü yerleştirilmesi ameliyatından belli bir zaman önce, anestezi komplikasyonlarını azaltmak için çocuğunuzun yiyip içmemesi gerekebilir. Çocuğunuzun doktoru size özel talimatlar verecektir.

Neler Yaşayacaksınız

Ne bekleyebilirsiniz?

Kulak tüpü yerleştirilmesi esnasında

Cerrahlar, kulak tüpleri yerleştirilmesi operasyonunda (miringotomi), genellikle genel anestezi kullanır. Bu nedenle, işlem esnasında çocuğunuzun bilinci kapalı olacaktır. Anesteziyolog ya da anestezist çocuğunuza, bir maskeden solunum yoluyla gaz olarak ya da damardan sıvı biçimde bir anestetik ilaç verecektir.

Ameliyat ekibiniz, işlem esnasında çocuğunuzun kalp hızının, kan basıncının ya da kandaki oksijenin güvenli seviyede kalmasını sağlamak için, çocuğunuzun vücuduna pek çok izleme tertibatı yerleştirir. Bu izleme tertibatları içinde çocuğunuzun koluna yerleştirilen kan basıncı manşonu ve göğsüne yerleştirilen kalp ölçüm monitörü vardır.

Çocuğunuz uyutulduktan sonra cerrahınız:

 • Çocuğunuzun kulak zarında, kulak kanalının içinden küçük bir kesi açacaktır. Kesiğin açılması için cerrah küçük bir neşter ya da lazer – delik yaratmak için odaklanmış ışın – kullanır.
 • Çocuğunuzun kulak zarındaki delikten ince bir metal ya da plastik tüp sokar. Tüpün sokulması genellikle 10 ila 15 dakika sürer.

Kulak tüpü yerleştirilmesinin ardından

Ameliyatın ardından çocuğunuz, sağlık ekibinin ameliyatın ve anestezinin komplikasyonlarını izleyeceği bir iyileştirme odasına alınır. Eğer herhangi bir komplikasyon gelişmezse, çocuğunuz birkaç saat içinde taburcu olacaktır.

Çocuğunuz muhtemelen günün kalanında uykulu ve sinirli olacaktır. Çoğu durumda çocuklar ameliyattan sonra 24 saat içinde normal faaliyetlerine dönerler. Çocuğunuz yüzerken ya da banyo yaparken kulağını ya da tüpü korumak için ilave önlemler almanız gerekebilir. Çocuğunuzun doktoruyla olası kısıtlamaları ve sudan korunma yöntemlerini konuşun.

Ameliyattan sonra, 1 haftaya kadar çocuğunuzun kulağından akıntı (drenaj) görebilirsiniz. Bu normaldir. Ancak 1 hafta sonra bu durmaz ise çocuğunuzun doktoruna danışın. Akıntı, kabuklu bir madde ya da sıvı sızıntısı şeklinde görünebilir. Akıntı saydam, yeşil, sarı, kahverengi, pembe ya da kanlı olabilir. Ameliyatın ardından doktorunuz tüpte kan ya da diğer sıvıların birikmesini engellemek için kulak damlaları yazabilir.

Sonuçlar

Sonuçlar

Kulak tüpleri, çocuğunuzun orta kulağının havalandırılmasını sağlar, bu da dış kulak ile orta kulak arasındaki sıvının akmasına ve basıncın dengelenmesine izin verir. Kulak tüpü yerleştirilmesi halinde, genellikle aşağıdaki sonuçlar alınır:

 • Kulak enfeksiyonlarında azalma
 • İşitmede düzelme
 • Konuşmada iyileşme
 • Uyku düzeninde iyileşme

Kulak tüplerine rağmen çocuklarınız ara sıra kulak enfeksiyonu geçirebilir.

Kulak tüpleri kulak zarının içinde genellikle 6 ila 12 ay kalır ve daha sonra kulak zarı büyüdükçe kendiliğinden düşer. Bazen tüp kulak zarından çıkmaz ve cerrahi olarak alınması gerekir. Bazı durumlarda ise kulak tüpü çok erken düşer, bu durumda yenisinin yerleştirilmesi gerekir.

Prof. Dr. Tanfer KUNT

Sayın hocam 3.5 yaşında bir oğlum var. Bundan 2 ay önce her iki kulakta sıvı tespit edildi. Geniz etide var. Şu anda sudafed.Cetriyn ve burun damlası ... devamı