Tıbbın içinde olanlar ise bu belirtiler ve davranışların belirgin bir hastalığın işareti olamayabileceğini biliriz.
 
Finlandiya’da yapılan yeni bir araştırmada 6-35 aylık 469 çocuk orta kulak iltihabının yaygın belirtileri (çocuğun kulağını kaşıması veya çekmesi, huysuzluk, keyifsizlik, ağlama krizleri, iştahsızlık, uykuda huzursuzluk, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, kusma, ishal ve ateş) açısından incelendi.
 
Orta kulak iltihabında (tıbbi adı otitis media) aşağıdaki belirtiler araştırılır:
 
• Havayla çalışan (otoskopa bağlı bir enjektör ile kulak zarının normal hareketini yaparak açılıp kapandığının kontrol etmesi) kulak aletiyle yapılan muayenede orta kulakta sıvı teşhisi.
• Kulak zarının renginde, şeklinde veya berraklığında bir anormallik olması. Orta kulak iltihabında kulak zarında dışa doğru şişkinlik ve berrak beyaz görüntü yerine kırmızı veya sarı kulak zarı en tipik belirtilerdir.

Video: Orta Kulak İltihabı
 
Bu araştırmada bir değil, üç doktor velilerin sadece belirtilere dayanarak orta kulak iltihabı geçirdiğine inandığı çocukları sistematik olarak muayene ettiler.
 
Sonuç olarak;
• Belirtilerin süresinin ve şiddetinin kulak iltihabı açısından belirleyici olmadığı görüldü.
• Uzun zamandır kulakta ağrıyla ilişkilendirilen kulak kaşıma ve kulağı çekiştirmenin güvenilir bir işaret olmadığı fark edildi. Aslında acıdan dolayı kulağıyla oynamayan çocukların kulak iltihabı geçirdiği anlaşıldı.
• Ateş de belirleyici bir işaret değildi.
• Daha önce çocuğun üşütmüş olması da istatistiki olarak orta kulak iltihabı geçiren çocukların çoğunda soğuk algınlığı görülmesine rağmen bu araştırmada orta kulak iltihabında belirleyici bir bulgu olarak görülmedi. Konjonktivite (kırmızı gözler) bazı vakalarda belirleyici, bazılarında değildi.
 
Bir çocukta orta kulak iltihabı teşhisinin en garanti yolu deneyimli bir doktorun kulak aletiyle dikkatli ve sistematik muayenesidir.
 
Anne babalar çocuklarına geçirmedikleri halde orta kulak iltihabı teşhisi koyabilirler. Çoğu anne baba, ne olur ne olmaz diye antibiyotik ister ve ertesi günü şehre dışına çıkacaklarını, evde çok hasta bir yaşlının olduğunu ya da uçak yolculuğu yapacaklarını bahane ederek doktoru yanıltabilir ve dolayısıyla yanlış teşhise yol açabilir.

Op. Dr. Cenk EVREN

Hocam mrhblar. 10 yıl önce sol kulak zarım delikti ve ameliyat oldum çok ta iyi geldi ve bir kulağıma darbe sonrası zarda delik oldu ve şuan orta kula... devamı