Nedir

Orta Kulak İltihabı

Ortakulak, kulak zarınızın arkasında kulağınızın küçük bir parçasıdır. Burun ve boğazdan gelen mikroplar orada sıkıştığı zaman iltihap kapar.

Sebepleri

Sebepleri

Küçük bir boru, kulağınızı boğazınıza bağlar. Soğuk bir içecek, bu borunun şişmesine neden olur. Boru, engellenecek kadar şiştiği zaman, kulağınızın içindeki sıvıyı köşeye sıkıştırabilir. Bu, mikropların büyümesi için mükemmel bir ortam sunar ve iltihaplanmaya neden olur. 

Kulak iltihapları, çoğunlukla genç çocukların başına gelir, çünkü boruları daha küçüktür ve daha kolaylıkla kapanabilir.

Belirtileri

Belirtileri

Ana belirtisi, bir kulak ağrısıdır. Hafif şiddette olabilir veya çok fazla acıtabilir. Bebekler ve genç çocuklar, mızmız olabilirler. Kulaklarını çekebilirler ve ağlayabilirler. Uyku sorunu yaşayabilirler. Aynı zamanda ateşleri de olabilir.

Kulaklarından gelen kalın, sarı sıvıyı görebilirsiniz. Bu, iltihabın kulak zarının patlamasına ve sıvının dışarı akmasına neden olduğunda meydana gelir. Bu, ciddi bir şey değildir ve genelde ağrının azalmasına yardımcı olur. Kulak zarları, genelde kendi kendilerine iyileşir. 

Akıntı arttığında ve iltihaplanmadığında çocuklar çoğunlukla kulaklarını sadece tıkandığını söylerler. Duyma sorunu çekebilirler ama duymaları genelde akıntı bittikten sonra normale döner. Akıntının kuruması haftaları alabilir.

Testleri

Teşhis

Doktorunuz, çocuğunuzun belirtileri hakkında konuşacaktır. Sonra çocuğunuzun kulaklarının içine bakacaktır. Işıklı özel bir araç, doktorunuzun kulak zarını görmesine ve arkasında sıvı olup olmadığını söylemesine izin verir. Bu test, çok nadiren rahatsızlık yaratır. Bu, diğer insanlardan daha çok çocuklara rahatsızlık verir.

Tedavisi

Tedavi

Çoğu kulak iltihabı, kendi kendine geçer. Asetaminofen gibi reçetesiz satılan bir ağrı kesiciyle, ılık bir bezle veya kulağın üzerine konan ısıtma yastığıyla ve dinlenmeyle çocuğunuzu evde tedavi edebilirsiniz. 20 yaşından küçük kimseye aspirin vermeyin. Doktorunuz, çocuğunuzun ağrısına yardımcı olabilecek kulak damlası verebilir.

Bir iltihap sonrasında bazen bir çocuk, bir süre iyi duyamaz. Eğer bu durum 3-4 ay sürerse doktorunuzu arayın. Çocuklar, nasıl konuşulacağını öğrenmek için duyabilmeye ihtiyaçları vardır.

Doktorunuz, çocuğunuza antibiyotik verebilir, ama kulak iltihapları çoğunlukla onlar olmadan da iyileşir. Bu durumu doktorunuzla görüşün. Onları kullanıp kullanmayacağınız, çocuğunuzun kaç yaşında olduğuna ve iltihabının ne kadar kötü olduğuna bağlıdır.

Çocuğunuzun duyma sorunları varsa veya iltihaplar tekrarlıyorsa, kulaklarda boru yerleştirmek için küçük bir ameliyat yardımcı olabilir.

Önleme

Önlem

Kulak iltihaplarını önlemeye yardımcı birçok yol vardır. Sigara içmeyin. Kulak iltihapları, sigara dumanı altındaki çocuklarda çok daha fazla sıklıkta meydana gelir. Saçlarınızdaki ve giysilerinizdeki tütün dumanından kaynaklanan is kokusu bile onları etkiler. El yıkama ve çocuğunuzun aşılanması da yardımcı olabilir.

Aynı zamanda çocuğunuzun biberondan süt emerken uyumadığından emin olun.

Op. Dr. Cenk EVREN

Hocam mrhblar. 10 yıl önce sol kulak zarım delikti ve ameliyat oldum çok ta iyi geldi ve bir kulağıma darbe sonrası zarda delik oldu ve şuan orta kula... devamı