Amerikan KBB Akademisi ve San Diego Baş ve Boyun Ameliyatları Kuruluşu 1997-2011 yılları arasında yaş ortalaması 9 olan 126.060 çocuğun verilerini inceleyerek senede kaç kulak iltihabı vakası olduğunu araştırdı. Aynı zamanda o dönemdeki hava temizliğiyle ilgili verileri topladı ve karbon monoksit, nitrus dioksit, sülfür dioksit ve partiküllerle ilgili verileri değerlendirdi.

Araştırmaya göre, uzmanlar 12 ayda 3 veya daha fazla kulak iltihabı anlamına gelen sık kulak iltihabının hava temizliğiyle birlikte azaldığını söylüyorlar. Çalışmalarının hem tıbbi, hem siyasal bulgular içerdiğini ve Amerika’da 1990 yılında yürürlüğe giren Hava Temizliği Yasası ile kalite şartlarının ağırlaştırılmasının meyvelerini vermeye başladığını belirtiyorlar.

Uzmanlar hava kalitesinin artmasının, ‘çocuklarda kulak iltihaplarıyla kesinlikle ilişkili olduğunu ancak solunum yolu alerjileri ve hava temizliği arasında böyle bir bağlantı bulamadıklarını,’ vurguluyorlar.

Daha önce de bazı araştırmaların hava temizliği ve kulak iltihapları arasındaki ilişkiye değindiğinden de bahseden araştırmacılar, bu çalışmanın küçük çocuklarda en sık görülen ve tedavi gerektiren hastalıklardan biri olan orta kulak iltihabı ile temiz hava arasında ters bir ilişki olduğunu belirgin bir şekilde gösterdiğini ve temiz hava çabaları arttıkça kulak iltihapları sayısının düşeceğini söylüyorlar. 

Op. Dr. Aytuğ ALTUNDAĞ

merhaba, 1 ay önce gribe bağlı orta kulak iltihabı sonucu kulak zarımda çökme,sıvı ve ve hafif işitme kaybı geçirdim. doktor kontrolunda alınan antib... devamı