Eğer beslenmeniz sebebiyle protein ve amino asitleri incelediyseniz L-arjinin ismi size tanıdık gelebilir. Belki de aldığınız multivitamin takviyesinin içindekiler listesinde görmüş olabilirsiniz. Peki bu tuhaf adlı madde ne işe yarar? L-arjinin nedir dendiğinde en kısa cevabı vücudun normal işlev gösterebilmesi için ihtiyaç duyduğu birçok amino asitten biri olduğudur. 

Diğer amino asitler gibi L-arjinin de protein oluşumuna katılır. Vücudumuz proteinleri kas inşa etmek ve dokuları yenilemek için kullanır. Bu sebeple bilim adamları ve araştırmacılar L-arjinin maddesinin ciddi yaraların iyileştirilmesinde ve doku kaybına yol açan hastalıkların tedavisinde etkinliğini incelemişlerdir.

L-arjinin nedir dendiğinde, bir amino asit olduğu için sadece protein yapısına katılmakla kalmaz ayrıca kana nitrik oksit (azot oksit) salgılar. Nitrik oksit kan damarlarını genişletir ve dolaşım sistemiyle ilgili bazı problemlere karşı etkili olabilir. Vücudumuz normal koşullarda ihtiyacı olan L-arjinin maddesini kendisi üretir. Ayrıca beslenmeyle de bir miktar alırız.

Kırmızı et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, yumurta az miktarda da olsa L-arjinin içeren besin kaynaklarıdır. Bunlar sayesinde vücudumuzun L-arjinin kaynaklarını destekleyebiliriz. Zaman zaman ihtiyaç duyduğumuz miktar, vücudumuzun ürettiği miktardan daha yüksek olabilir. Bu özellikle de bazı hastalıklara sahip daha yaşlı bireylerde görülebilmektedir.

Böyle bir durumda doktorunuz yapay L-arjinin alınmasını önerebilir. L-arjinin takviyeleri ağız yoluyla alınan haplar, enjeksiyon (iğne) ya da krem şeklinde olabilmektedir. Bazı hastalıkların tedavisinde daha fazla L-arjinin almak fayda sağlamaktadır. 

L-arjinin nedir dediğinizde kimilerinin bunu bir takviye olarak aldığını ya da kullanılan multivitaminlerin içinde bulunduğunu görebilirsiniz. Her takviye gibi bunlar da doktor tavsiyesiyle alınmalıdır. Çünkü kararında dozlarda alındığında L-arjinin güvenli bir madde olsa da fazla tüketildiğinde çeşitli yan etkiler görülebilir. Bunların arasında ölüm de mevcuttur. Dolayısıyla bir takviye olarak almadan önce vücuttaki olası etkileri değerlendirilmeli, kullanılan ilaçlarla girebileceği etkileşimler gözden geçirilmelidir.

L-arjininin faydaları arasında kalp sağlığından göğüs ağrısına, yaraların iyileşmesinden erkek doğurganlığının artırılmasına çeşitli unsurlar sayılabilir. Faydaları hakkında çokça iddia olsa da bunların hepsi araştırmalarla henüz desteklenmemiştir. Tansiyon, kalp hastalığı, iktidarsızlık ve kan şekeri kontrolü gibi çeşitli faydaları hakkında ise olumlu sonuçlar vermiş araştırmalar mevcuttur.

Prof. Dr. Kaan AYDOS

Hocam merhaba. Esime sperm test örnegi yaptirdik ilk testte 1milyon sperm ve hiç hareketlu sperm cikmadi morfoloji de 0di. Ikinci kez yaptirdik sayi 2... devamı