Yakın zamana kadar birçok doktor multivitamini sadece gebe kalmayı planlayan kadınlara veya beslenmeleri yeterli çeşitlilikten yoksun kişilere öneriyordu. Artık birçok doktor multivitamin almanın bütün hastalar için iyi bir garanti olduğunu ileri sürüyor. Bazı vitaminlerin sayısız sağlık yararlarına sahip olduğu gösterilmiştir. Örneğin, B vitaminleri adet dönemlerinde duygu durum değişikliklerini kontrol etmeye yardımcı olabilir ve D vitamini günde yeterli güneş almayan birçok kişiye yararlı olma eğilimindedir.

Ama kişi sağlıklı, dengeli beslenmiyorsa multivitamin zayıf bir ikame sağlar. Başka deyişle, multivitamin almak meyve, sebze ve tahıllarınızı atlama izni sağlamaz. Birçok doktor günlük multivitaminin sağlıklı bir beslenmenin ikamesi değil parçası olduğuna inanır.

Birçok multivitamin, özellikle sağlıklı besin mağazalarında satılanlar, bazı vitaminlerin önerilen günlük miktarlarını dikkat çekici ölçüde aşar. Bu sağlıksız olabilir. Fazladan vitamin dozları fazladan yarar bahşetmez, aslında zararlı olabilir. Bu özellikle A vitamini ve demir durumunda böyledir. Özellikle bir hayvan kaynağından çok fazla A vitamini alan gebe anneler, çocuklarında doğum kusuru riski altına girerler.

Ama doğumdan önce yeterli folik asit almayan gebe anneler de çocuklarında doğum kusuru riski altına girerler. Dolayısıyla bir dengenin korunması gerekir. Birçok sağlıklı besin mağazasının vitamin çeşitlerinde yaşanan sorun bazı vitaminlerden yüksek dozlarda olmasıdır.

Bir süre, C vitamini gibi bazı vitaminler aslında soğuk algınlığını çabucak sona erdirir gibi göründü. Bu, büyük derinlikle çalışıldı ve doğru olmadığı keşfedildi. Yüksek dozda C vitamini soğuk algınlığını bitirmeye eğilimli değildir. Ama normal C vitamini dozları biraz daha fazla bağışıklık ve daha fazla demir emilimini destekler.

Birçok multivitaminin "yüksek doz” mentalitesi yüzünden birçok doktor, multivitaminlerin eczane ve marketlerde hemen temin edilebilen daha yaygın ve daha ucuz değişkenlerini önerirler. Bazı markalar aşırı doz olmadan yeterince vitamin sağlayabilir.

 Yetişkinler için multivitamin takviyesinin yanı sıra bazı doktorlar çocuklara da çocuk multivitamini önerirler. Bu özellikle yemek seçen çocuklar için iyi bir fikirdir. Yer fıstığı ezmesi, jöle veya kızarmış peynirli sandviçler yiyen bir çocuğunuz varsa birçok vitamin beslenmede eksik olabilir. Çocuklar başka yiyecekleri denemeye nazikçe teşvik edilmelidir ama multivitamin fazladan beslenme garantisi sağlamaya yardımcı olabilir. Ama çocuklar için kullanılan multivitamin mutlaka onlara özel olmalıdır.

Multivitamin kalsiyum ve demir gibi bazı mineraller de içerir. Genellikle doktorlar kalsiyum takviyesini multivitaminden ayırmak gerekir çünkü demir, kalsiyumun emilimini engeller. Kalsiyumu ayrı alırsanız bunu multivitaminin aldığınızdan farklı bir saatte yapın. Bu şekilde, beslenmeye eklenen kalsiyumun yararlarını daha fazla toplayabilirsiniz.

Op. Dr. Sinan GÖKER

Doktor bey ben 17 yaşındayım ve subay olmak istiyorum ancak sol gözüm 0.75 miyop sag gözüm saglam bi sıkıntı olurmu sizce bilginize ihtiyacım var ..... devamı