Neden Demir

Demir yaşam için gerekli olan bir mineraldir. Demir oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinin yapımında rol oynar.

Neden İnsanlar Demir Alır?

Demir takviyeleri en çok belirli anemi (kansızlık) türleri için kullanılır. Anemi kırmızı kan hücreleri seviyesinin düşük olmasıdır, yorgunluk ve başka belirtilere neden olabilir. Anemi asla normal bir bulgu olarak düşünülmemeli ve nedeninin tespit edilebilmesi için bir tıp doktoru tarafından değerlendirilmelidir. Hiç kimse, sebepleri bir tıp doktoru tarafından değerlendirilene kadar, anemik bir durumu kendi kendine tedavi etmeye çalışmamalıdır.

Demir takviyelerinin aşağıdakilerden kaynaklanan anemiyi tedavi edebildiğine dair iyi kanıtlar var:

 • Gebelik
 • Ağır adet dönemleri
 • Böbrek hastalığı
 • Kemoterapi

Kanıtlar zayıf olsa da, demir takviyeleri aynı zamanda diğer anemi türleri için de kullanılır. Demir takviyeleri genellikle bebekler, küçük çocuklar, genç kızlar ve hamile ya da doğurganlık çağındaki kadınlar için tavsiye edilir. Demir takviyelerinin diğer kullanımları hakkında doktorunuza danışın.

Demir takviyeleri DEHB (dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu) tedavisi için de incelenmiştir. İlk veriler yararı olduğunu ortaya koydu, fakat demir DEHB için tavsiye edilmeden önce daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Ne Kadar Demir

Ne Kadar Demir Almalısınız?

Önerilen günlük alım miktarı, hem yediğiniz yiyeceklerden hem de takviyelerden aldığınız demiri içerir.

Kategori

Önerilen Günlük Alım Miktarı (RDA)

ÇOCUKLAR

7-12 ay

11 mg / gün

1-3 yıl

7 mg / gün

4-8 yıl

10 mg / gün

9-13 yıl

8 mg / gün

KADINLAR

14-18 yıl

15 mg / gün

19-50 yıl

18 mg / gün

51 yaş ve üzeri

8 mg / gün

Hamile

27 mg / gün

Bebek Emziren Kadınlar

19 yaş altı: 10 mg / gün

19 yaş ve üzeri: 9 mg / gün

ERKEKLER

14-18 yıl

11 mg / gün

19 yaş ve üstü

8 mg / gün

Demir takviyesini bir bardak dolusu su ya da yiyeceklerle birlikte alın. Sıkı vejetaryenlerin daha yüksek düzeyde demir almaları gerekebilir. 

Yüksek dozlarda demir toksiktir. Yetişkinler, 14 yaş ve üzerindeki gençler için üst limit (en yüksek doz güvenle alınabilir) günde 45 mg''dır. 14 yaşın altındaki çocuklar günde 40 mg''dan fazla almamalıdır.

Doğal Yollar

Demiri Besinlerden Doğal Yollarla Alabilir Misiniz?

Çoğu insan için, iyi bir diyet yeterli demir sağlar. Doğal demir kaynakları şunlardır:

 • Et, balık ve kümes hayvanları
 • Ispanak, karalahana ve brokoli gibi sebzeler
 • Kurutulmuş meyve ve fındık benzeri yemişler
 • Fasulye, mercimek ve bezelye

Demir ayrıca tahıl ve zenginleştirilmiş ekmek gibi birçok zenginleştirilmiş yiyeceğe de eklenir.

Riskleri

Demir Almanın Riskleri Nelerdir?

 • Yan etkiler. Normal dozlarda alındığında, demir takviyeleri mide, dışkı değişiklikleri ve kabızlığa neden olabilir.
 • Riskler. Doktorunuz ihtiyacınız olduğunu söylemediği sürece demir desteği almaya başlamayın. Eğer kronik bir sağlık sorununuz varsa bu özellikle geçerlidir. Hamile kalmayı planlayan kadınlar da, günlük demir takviyesi almaya başlamadan önce bir doktora danışmalıdır.
 • Etkileşimleri. Demir birçok farklı ilaç ve besin takviyeleri ile etkileşime girebilir. Bunlar arasında antasitler, anti-enflamatuar ağrı kesiciler, antibiyotikler, kalsiyum ve başkaları sayılabilir. Günlük ilaç alıyorsanız,  demir takviyesi almanızın güvenli olup olmadığını doktorunuza sorun.
 • Aşırı doz. Aşırı dozda demir, çocuklarda sık görülen bir zehirlenme nedenidir. Bu ölümcül olabilir. Aşırı dozda demir alımı belirtileri şiddetli kusma ve ishal, mide krampları, soluk ya da mavimsi cilt ve tırnaklar ve halsizliktir. Bu belirtileri tıbbi acil durum olarak kabul edin. Tıbbi yardım alın.

Prof. Dr. Fahri ERDOĞAN

merhaba; annemin ayağının üzerinden araç geçti ve ayağında kırık meydana geldi.Ameliyat ile ayak baş parmağı kemik tozü ile doldurularak düzgün kemik ... devamı