Protein, vücudumuzdaki kas ve dokuların oluşturulması için kullanılan bir maddedir. Proteinlerin yapı taşlarına ise amino asit denir ve bunların birçok farklı türü vardır. Bazı amino asitler vücudumuzda üretilirken bazılarını dışarıdan almamız gerekir. Bunlar sayesinde vücudumuzdaki fonksiyonlar normal bir şekilde devam eder. Vücudumuzun kendi kendine ürettiği ancak gıdalardan da alınabilen amino asitlerden birinin adı L-arjinindir. Bu amino asidin birçok faydası vardır ancak kişinin durumuna göre L-arjininin yan etkilerini de bilmek önem taşır. 

L-arjinin vücudumuzda azot oksite dönüşür ve bu da kan damarlarını genişletir. Bu amino asidin bedenimizde üstlendiği görevler kan damarlarını genişletme ve protein yapısına katılma özellikleriyle ilgilidir. Damarlardaki etkisinden dolayı yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olabilir ve kalp hastalığının tedavisinde kullanılır. Kan akışını geliştirme, yaraları daha hızlı iyileştirme, yanıklara iyi gelme gibi özellikleri üzerinde ise araştırmalar devam etmektedir. Peki L-arjininin yan etkileri ve riskleri nelerdir?

Normal dozlarda alındığında bu amino asit tüketimi güvenli bir maddedir. Ancak aşırı dozları zararlı hatta ölümcül bile olabilir. Protein içeriği yüksek gıdalar tüketerek aşırı dozda L-arjinin almak çok zordur ancak takviye olarak alacaksanız öncesinde bir doktora danışmalısınız.

L-arjininin yan etkileri arasında daha sık görülen ve iyi huylu denilebilecek olanlar arasında gut, şişkinlik hissi, karın ağrısı, hava kanallarında enflamasyon, ishal, düşük tansiyon, kanda anormallikler, alerjiler ve astım şikayetinin kötüleşmesi sayılabilir. Daha çok dikkat gerektiren ise L-arjininin yol açabileceği ciddi komplikasyonlardır. Örneğin çocuklar ve yaşlı bireylerde ciddi hastalıklara veya ölüme neden olabilir. Ameliyat sırasında tansiyonun kontrol edilmesini zorlaştırabilir. Herpes alevlenmeleri kötüleşebilir. Kalp krizi sonrasında ölüm riski artabilir. Tansiyon ilaçları ve Viagra gibi ilaçlarla kötü etkileşime girebilir. 

Faydalarının risklerinden daha ağır basmadığından emin olmak için herhangi bir takviye almadan önce doktorunuza danışın. Doğal yollarla, beslenmeyle L-arjinin alımınızı artırmak içinse beyaz göğüs eti, kırmızı et, yumurta, süt ve süt ürünleri tüketebilirsiniz. Diyetinizde fasulyeler, mercimek, yer fıstığı gibi bitkisel protein kaynaklarına daha fazla yer vererek de L-arjinin alımınızı artırabilirsiniz.

 

Op. Dr. Aytun AKTAN

reglime yaklasık on yedi gün varken erkek arkadasımla birlikte olduk ama kondom içimde kaldı fakat kendisi bosalmamıstı ne zaman çıktığı hakkımızda bi... devamı