Azgın Teke Otu

Azgın teke otu, Çin’de yüzyıllardır tedavilerde kulanılan bir bitkidir. Düşük libido, ereksiyon bozukluğu, yorgunluk, ağrı ve diğer sorunlar için kullanılır.

?

Kullanımı

Azgın Teke Otu Kullanımı

Bazı erkekler azgın teke otunu, ereksiyon bozukluğu ilaçlarının doğal bir alternatifi olduğu düşüncesiyle kullanırlar. Henüz hazırlık aşamasında olmasına karşın, bu düşünceyi destekleyen ön bulgular vardır. 2008 yılında yapılan bir laboratuvar çalışmasında, bitkideki bir bileşiğin, kanın penise gitmesini kısıtlayan enzimin etkisini engellediği bulunmuştur. Azgın teke otunun etken maddesi olduğu düşünülen Epimediumun, anıt ağaç(mamut ağacı) ilaçları ve fosfodiesteraz (PDE enzim grubu) engelleyicisi gibi çalıştığı görülmüştür. Dahası, çalışma sonuçları göstermiştir ki azgın teke otu, mevcut ereksiyon bozukluğu ilaçlarından daha etkili ve daha az yan etkiye sebep olabilir. Ancak bulgular, henüz teori düzeyindedir.

Söz konusu çalışma umut vaat etmekle birlikte, henüz sadece laboratuvar çalışmaları düzeyindedir. Bu yüzden azgın teke otunun, insanlarda etkili ve güvenli bir tedavi desteği olduğunu söylemek için henüz erken.

Azgın teke otu, osteoporoz ve atar damar sertleşmesi gibi başka sorunlar için de denenmektedir. Ama henüz kesin sonuçlara ulaşılamamıştır.

?

Doz ve Kullanma Şekli

Azgın Teke Otu Dozu ve Kullanma Şekli

Azgın teke otu kanıtlanmış bir tedavidir. Belirlenmiş bir dozu yoktur. Bazı çalışmalarda günde 6 gram ila 12 gram arasında azgın teke otu kullanılmıştır.

?

Kaynakları

Azgın Teke Otu Kaynakları

Azgın teke otunun doğal besin kaynakları bulunmamaktadır.

?

Takviyeleri

Azgın Teke Otu Takviyeleri

?Azgın teke otu; toz, kapsüller ve eriyikler gibi değişik biçimlerde olabilir. Tıpkı diğer destekler gibi azgın teke otunu da serin, kuru bir yerde muhafaza edin; doğrudan güneş ışığından ve nemden uzak tutun.  ?

Uyarıları

Azgın Teke Otu Uyarıları

  • Yan etkiler: İnsanların çoğunluğu, azgın teke otunu kısa dönemli kullanımlarda oldukça iyi tolere ediyor görünmektedir. En azından çalışılmış dozlarda bu böyledir. Azgın teke otu, mide bozulmasına ve ağız kuruluğuna sebep olabilir. Bazı kullanıcılarda ise düzensiz kalp atışı, düşük tansiyon, burun kanaması ve duygu değişikliklerine neden olabilir. Yüksek dozlar, spazmlar ve solunum bozukluğuyla ilişkilendirilmiştir.   
  • Riskler: Azgın teke otu yüksek dozlarda ya da uzun dönemli tedavilerde güvenli olmayabilir. Sağlık sorunları olan kişiler, örneğin bağışıklık bozukluğu, kalp ya da akciğer sorunu olan, düşük tansiyon, manik depresif bozukluğu olan y ada troit sorunları olanlar, doktorlarına sormadan azgın teke otu kullanmamalıdırlar.
  • Etkileşimler: Eğer düzenli olarak kullandığınız bir ilaç ya da destek varsa, azgın teke otu kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışın.  Azgın teke otu, kan sulandırıcılar, aspirin, doğum kontrol hapları, antidepresanlar, bağışıklık bozukluğu tedavileri ve troit problemleriyle, tansiyon düşürücü ve kolesterol ilaçlarıyla etkileşime girebilir. 

Potansiyel riskleri olduğundan, çocuklarla hamile ve emziren kadınlara önerilmez.

?

Prof. Dr. Kaan AYDOS

Merhaba hocam biz 12 yıllık evliyiz çocuğumuz olmadı 3 tüp bebek denememiz oldu negatif sonuçlandı gereken bütün testleri yaptirdik yüzde otuz dokuz ... devamı