Gözlük takmaktan bıkan ya da artık lenslerle uğraşmayan herkes lazerle göz ameliyatını bir seçenek olarak düşünür. Kimileri birkaç dakikalık bu operasyonlarla özgürlüğüne kavuşurken kimileri göz ve ameliyat kelimelerini bir araya getirmek bile istemez. Halbuki lazer ameliyatlar on yıllardır yapılmakta ve başarı oranı çok yüksek değerlerde görülmektedir. Güveneceğiniz bir doktor, ameliyatı gelişmiş cihazlarla yaptıktan sonra herhangi bir sorun yaşama olasılığınız sıfıra yakındır. Peki lazerle göz ameliyatı nasıl yapılır?

Öncelikle bu ameliyatın tüm şikayetler için yapılmadığını bilmek gerekir. İlerlemesi durmuş miyop, ilerlemesi durmuş hipermetrop, düşük veya orta değerde astigmat, gözlerden birinin daha az ya da çok çalışması gibi şikayetler lazer uygulamalarıyla iyileştirilebilir. Ancak katarakt, glokom hastalarında, ilerlemeye devam eden miyop, hipermetrop ve astigmat durumlarında, gözün iltihaplandığı, korneanın dejenere olduğu ya da ayrıldığı şikayetlerde kullanılmaz. Ayrıca 18 yaşın altındaki kişiler, hamile veya emziren kadınlar için uygun değildir.

Lazerle göz ameliyatı nasıl yapılır dendiğinde hem miyop hem de hipermetrop göze ulaşan, kornea ve mercekten geçen ışınların retina üzerinde odaklanamamasından kaynaklanır. Bu, gözün anatomik özelliklerinden dolayı da olabilir, gözün kendini uyumlama becerisini yitirmesinden de. Ayrıca mercek ve merceği destekleyen kaslar zamanla daha az elastik olur, mercek şekil değiştirerek net görüntü oluşturamaz. Merceğin değiştirildiği ameliyatlar da mevcuttur ancak lazer ameliyatında korneanın şekli değiştirilir. Gözün en üst tabakasını oluşturan kornea ışınları doğru yere odaklamaktan sorumludur. Ameliyat sırasında amaç korneayı inceltmek değil, şeklini değiştirmektir. Korneayı olduğundan daha düz ya da daha dik yaptığınızda ışınlar retinada doğru yerde odaklanır ve görüntü net olur.

Lazerle göz ameliyatı nasıl yapılır diye sorduğunuzda operasyon çok karmaşık değildir ve sadece birkaç dakika alır. Eğimli bir yapısı olan korneanın birkaç tabakası lazerle birlikte buharlaştırılır. Lazer ameliyatlarının farklı türleri vardır, bazılarında iyileşmenin daha hızlı olması için korneanın en üst tabakası geçici olarak kaldırılır, bölgenin eğimi değiştirilir ve kaldırılan tabaka geri kapatılır. Bu, olası bir enfeksiyon riskini daha da minimize eder. 

Ameliyat lokal anesteziyle gerçekleştirilir dolayısıyla herhangi bir ağrı hissetmezsiniz. Görüşünüz birkaç saat içinde netleşecektir ancak o geceyi aydınlık olmayan bir yerde dinlenerek geçirmeniz önerilir. Ertesi gün doktorunuza kontrole gidebilir ardından normal hayatınıza dönebilirsiniz.

Op. Dr. Sinan GÖKER

merhaba sinan bey annem de göz tansiyonu var göz damarlarında bundan dolayı tahribat oluşmuş ancak retina sağlammış gözlük kullanıyor durumu lazer ted... devamı