Her sene kilo vermeye ilişkin birçok şehir efsanesi ortaya çıkar. Bu kadar çok kilo verme yöntemine ve diyet reçetesine rağmen neden bu kadar çok kilolu insan olduğu ise merak konusudur.

Limon suyu, sirke, kekik suyu içerek zayıflama gibi önerilerin kesinlikle bilimsel bir değeri yoktur. Bu tip içeceklerin özellikle sabahları aç karına tüketilmesi tavsiye edilir. Oysa insanlar bu içecekleri bu şekilde kullandıkları zaman mide hastalıklarına ve mide ağrılarına neden olabilmektedir. Özellikle gastrit hastalarında, bu hastalığı tetikleyebilir ve arttırabilir. Bu yüzden, bu tür uygulamalardan kaçınmak gerekir.

Bu konuda basit bir deney yapılabilir. Limon suyu, kekik suyu ya da sirke bir yağın üzerine dökülüp eritip eritmediği test edilebilir. Bu yağ erimediği gibi, bu içeceklerin vücuttaki yağları erittiğine dair kesinlikle bilimsel bir kanıt yoktur. Dolayısıyla bu tür uygulamalar kesinlikle yapılmamalıdır.

Uzm. Dr. Engin TÜRKMEN

Sayın Uzm.Dr.Engin Türkmen, 52yaşındayım.Amacım kilo vermek değil,sağlıklı yaşayabilmektir. Günde 2 defa 45er dakika tempolu yürüyüş ile günde 3 defa ... devamı