Limonu 8 Farklı Amaçla Kullanmak

Limon içeriğinde C vitamini ve demir, fosfor ve kalsiyum gibi önemli mineralleri bulundurur. Anti-bakteriyel ve antioksidan özelliğiyle farklı amaçlarla kullanabilecek son derece faydalı bir meyvedir. İşte sizler için hazırladığımız öneriler;

Cilt İçin

Limon cilt için oldukça önemli bir meyvedir. Yapılan araştırmalara göre ciltteki akne problemlerini ortadan kaldırır, kırışıklıkları azaltır ve yaraların iyileşmesini sağlar. Bir iki damla hindistan cevizi suyu ile limon suyunu karıştırıp cildinize sürüp bekletin duruladıktan sonra cildinizdeki yumuşaklığı ve parlaklığı hissedeceksiniz.  

Dişler İçin

Diş beyazlatmada karbonatla karıştırılarak kullanılması önerilen limon suyu diş macunundan hem daha etkili hem de daha ucuz bir yöntemdir. 

Dudak Çatlaklarına

Eğer soğuk havalarda dudaklarınızın çatlayıp kurumasından şikâyetçiyseniz uyumadan önce dudaklarınıza limon suyunu sürün ve sabah uyandığınızda yıkayın. Ölü derinin kolaylıkla atıldığını fark edeceksiniz.

Saçlar İçin

Yaz trendlerinden biri olan ombre uygulamasını son derece pratik bir şekilde elde edebilirsiniz. Eğer saçınız herhangi bir boya işleminden geçmediyse uçlarına limon suyu sürerek güneşte bekletin. Kısa bir sürede açılmaya başladığını göreceksiniz!

Tırnaklar İçin

Bir tatlı kaşığı zeytinyağı ile birkaç damla limon suyunu karıştırarak tırnaklarınıza sürün. Kısa bir süre beklettikten sonra durulayın. Düzenli olarak haftada en az 2 kere bu kürü uygulayın, zayıf ve çabuk kuruyan tırnaklarınıza iyi gelecektir.

Kilo Vermek İçin

Antioksidan özelliğiyle kilo vermeyi destekleyen limon suyunu sabahları aç karnınıza bir bardak suyun içine damlatarak içmeyi deneyin. Kısa sürede kilo vermeye başladığınızı göreceksiniz.

Sindirim İçin

Sindirim sistemini düzenleyici etkisi olan limon mide yanmasına, hazımsızlık ve gaz problemlerine iyi gelir.

Sağlık İçin

Tüm viral hastalıklara karşı içeriğindeki zengin C vitamini oranı sayesinde koruyucu etkisi olan limon yiyerek direncinizi yüksek tutabilirsiniz.

Uzm. Dr. Engin TÜRKMEN

Sayın Uzm.Dr.Engin Türkmen, 52yaşındayım.Amacım kilo vermek değil,sağlıklı yaşayabilmektir. Günde 2 defa 45er dakika tempolu yürüyüş ile günde 3 defa ... devamı