Bu insitu kanser denilen en erken ve çoğunlukla da tarama programlarıyla ortaya çıkarılan evredir. Bundan sonraki evreler; evre 1, evre 2, evre 3 ve evre 4 olarak gider.
 
Evre 4 aşamasındaki kanser başka yerlere sıçramış yani metastaz yapmış kanser tipidir. Bu evrede hastalığın tedavi olanağı biraz daha zordur. Ama kesinlikle ümitsizlik söz konusu değildir. 4. evredeki bir meme kanseri de durdurularak o noktada sabit hale getirilebilir. Hastaların uzun süre bu hastalıkla birlikte yaşamaları sağlanabilir.

Video: Meme Kanseri
 
Meme kanseri vücuda yayılabilen bir kanserdir. Zaten bütün kanserler, vücuda yayılabilir tümör tipini tanımlar.
 
En çok yayıldığı bölgeler
 
Meme kanserinin ilk yayıldığı yer, çoğunlukla koltukaltı lenf bezeleridir. Bunun ardından akciğere, karaciğere, kemiklere, beyne ve vücudun tüm bölgelerine yayılabilir. Ama en çok yayılımı görülen bölgeler kemik, akciğer ve karaciğerdir. Ama bu bölgelerden de önce lenf bezleridir.
 
Bu organlara yayılmış olan meme kanseri, artık 4. evre bir meme kanseridir. Kuşkusuz bu evre, hastaların ulaşması istenilmeyen bir evredir. Ama 4. evredeki bir meme kanseri de tedavi edilebilir. En azından bu aşamadaki bir meme kanseri, günümüzdeki mevcut tedavi seçenekleri sayesinde o bölgede hapsedilebilir ve başka bölgelere sıçraması engellenebilir. Böylece kadınların bu hastalıkla birlikte uzun yıllar yaşaması sağlanabilir.
 

Prof. Dr. Erhun EYÜBOĞLU

Merhabalar Erhun Hocam benim size bir sorum olacaktı annem 45 yaşında sol göğsünde bir sertlik hissetmesi nedeniyle mamografi çektirdi sonuçlarında m... devamı