Meme rekonstrüksiyonu, mastektomi (göğsün ameliyatla alınması) sonrası göğüslerin normal şekil, görünüm ve boyutlarını alması amacıyla yapılan birkaç farklı estetik ameliyatı tekniği uygulamasıdır.

Göğüs rekonstrüksiyonu göğüsleri yeniden yapılandırsa da, alınacak sonuçlar yüksek oranda değişiklik gösterir:

  • Yeniden yapılandırılmış bir göğüs, yerini aldığı göğüsle aynı şekilde hissetme ve algılama kabiliyetine sahip olmayacaktır.
  • Rekonstrüksiyon (yeniden yapılandırma) ya da mastektomiden olsun göğüslerdeki gözle görünür ameliyat kesiği izleri hiçbir zaman yok olmayacaktır.
  • Bazı ameliyat teknikleri derinin alındığı bağışçı bölgelerde kesik izleri bırakacaktır, bunlar genellikle sırt, karın ve kalça gibi daha az görünen vücut bölgelerindedir.

Simetri konusunda bir not: Sadece bir göğüs etkilenmişse, tek başına sadece buna yeniden yapılandırma yapılabilir. Bunun yanı sıra, simetrinin yaratılması için diğer göğse göğüs dikleştirme, göğüs küçültme ya da göğüs büyütme ameliyatlarının yapılması tavsiye edilir.

 

Op. Dr. Işıl ÇELİKEL

iyi günler değerli hocam, annem( 51 yaşında, 80 kilo, 165 boy ) meme kanserinde erken teşhis için testler yaptırdı sonuçlar şöyle: yağlanma dışı kala... devamı