Mutluluk

Yaşam mutluluk üzerine temellendirilen bir düzendir. Mutluluk kavramı sağlık, huzur, başarı gibi diğer alt kavramların tamamını kapsar. Ancak özellikle büyük şehirlerde binaların, alışveriş merkezlerinin ve plazaların içerisine hapsedilmiş insanlar mutluluk nedir ve nasıl elde edilir konusunda büyük problemler yaşamaya başladılar. Hayvan belgesellerinde en uysal hayvanların bile doğal ortamlarından uzaklaştırıp farklı bölgelere getirilip adapte edilmeye çalışıldıklarında ne denli saldırgan olduklarını görebilirsiniz. İnsanlar da hayvanlar gibi ne kadar yeşil alandan, türlerinden ve enerjilerini özgürce boşaltabilecekleri alanlardan uzaklaştırılırlarsa o kadar saldırgan, depresif ve mutsuz olurlar. Peki, mutlu olmak için neler yapılmalı? 

Özünüze Dönün

Doğanın bir parçası olan insan yaşam alanından ne kadar uzaklaşırsa o kadar mutsuz olur. Yaşam alanı derken evlerinizi kastetmiyoruz, bol oksijenli yeşil alanlardan söz ediyoruz. Hafta içi veya hafta sonu ormanlık alanlarda kısa yürüyüşlere çıkabilir, arkadaşlarınızla piknik yapabilir veya tek başınıza kalıp meditasyon yapmayı deneyebilirsiniz. Zihninizi şehrin kaosundan arındırıp bedeninizi pozitif enerjiyle doldurmak sizlere iyi gelecektir.

Sohbet Edin

İnternet sohbeti öldürdü mü? Yapılan araştırmalar bu önermeyi destekliyor ancak siz eğer kendinizi mutlu hissetmek istiyorsanız sizi hem güldürecek hem de düşündürecek bir dostunuzla sohbet etmek için buluşun. Hayallerinizi, planlarınızı ve nasıl bir sürecin sizi beklediğini onunla paylaşın bu tarz sohbetler farkında olmadan sizi motive edecektir.

Hobilerinizi Değerlendirin

Çocukken en sevdiğiniz hobiler grubuna bir göz atın, yetişkin oldunuz olalı ihmal ettiğiniz fotoğraf çekmek, resim yapmak, dans etmek gibi aktiviteleri vakit buldukça yapmak sizleri sandığınızdan çok daha fazla mutlu edecektir.

Sex Yapın

Sex hafife alınan hem de hor görülen bir eylemdir ancak yapılan bilimsel araştırmalar sex öncesinde ve sonrasında vücudunuzda salgılanan mutluluk hormonlarının zihninize etkisini destekliyor.

Seyahat Edin

Yeni bir ülke farklı bir kültür demektir. Keşfetmek insanın ruhunu besler, yollar sizleri kendi içinizde bir yolculuğa davet eder. Seyahat ederken hem zihnen hem de bedenen yenilendiğinizi hissedersiniz. Uzun zamandır şehir dışına bile çıkmadıysanız en kısa zamanda vakit yaratıp seyahat edin.

Spor Müsabakalarını Seyredin

Spor müsabakaları sizleri bir süreliğine ödenmemiş faturalardan, yapılacak işlerden, küs olduğunuz sevgilinizden veya kavgalı olduğunuz aile bireylerinden alır ve başka bir boyuta taşır. O esnada bu söz ettiklerinizin hiçbiri yoktur, sadece siz ve desteklediğiniz takım vardır. İşte bu birlik duygusu sizi oldukça mutlu edecek bir yöntemdir. Futbol, basketbol, tenis veya yüzme hangisi daha çok ilginizi çekiyorsa izleyin!

Op. Dr. Sinan GÖKER

Hocam merhaba aşağı yukarı 2 yıldır sizi takip ediyorum sizi son umudum olarak görüyorum görme bozukluğum ve aşırı kalın mercekli gözlüklerim yüzünde... devamı