Öksürüğü engellemek için meyilli olduğunuz öksürük türünün nedenlerini savuşturmanız gerekir. İşte uygulayabileceğiniz bazı ipuçları:

Çevresel etkenlerle ortaya çıkan öksürüğe meyilliler için bu etkenlerden kaçınmak iyi olabilir. Eğer öksürüğünüzün nedeni kirlilik, duman, polen vb etkenlerse bunlardan uzak durmaya çalışın.

  • Öksürüğünüz üst solunum yolu sorunlarından kaynaklanıyorsa öksürmeyi engellemek için en iyisi bu tür rahatsızlıklara yakalanmaktan kaçınmaktır.
  • Asıl nedenin geçirilmesine, kanser vb öksürüklerin azaltılmasına yardımcı olmak için en iyisi doktorunuzun ilaçlarınız ve öksürüğü önleyici bakım hakkındaki önerilerine uymaktır.
  • Öksürük astım ve alerji gibi sorunlardan kaynaklanıyorsa bu durumlara yol açan şeylerden kaçınmak da öksürüğü önlemeye yardımcı olabilir. Havada dolaşan duman ve polen gibi etkenlere alerjikseniz kendinizi bunlardan uzak tutmaya çalışın. Aynı şey sizi astım krizine sokan unsurlar için de geçerlidir.
  • Sigara içmeyenler pasif içicilikten kaçınmalı, sigara içenlere önerilebilecek en iyi şey bırakmaları ya da en azından azaltmalarıdır.

Hırıltılı Öksürüğün Önlenmesi

Süt ürünleri, muz, şeker vb gibi tetikleyici faktörlerden uzak durun; bol bol sıvı için, dumana, parfümlere ve boyalara, kirliliğe maruz kalmamaya çalışın. Hırıltılı öksürüğü önlemek için odaları temiz tutun ve temizlik yaparken toz maskesi kullanmayı alışkanlık haline getirin, elektrik süpürgelerinin filtrelerini değiştirin ve soğuk havada ağzınızı bir atkıyla örtün. Boğmaca aşısı, takviye aşılar ve tetanos aşısı hırıltılı öksürüğün önlenmesine yardımcı olur.

Tüm bunların yanında yapılabilecek temel şeyler, günde en az 30 dakika egzersiz, her yıl grip aşısı olmak ve soğuk almaktan kaçınmaktır.

Op. Dr. Sinan GÖKER

hocam ben 99 doğumluyum sağ gözümde göz tembelliği var 07 gözlük kullanıyorum göz tembelliğini azaltacak operasyon ve tedaviler varmı ? şimdiden teşek... devamı