Nedir?

Çoğu parafilide olduğu gibi, travestik fetişizm de ergenlik çağının ilk dönemlerinde başlar. Bu fetişizmi yaşayanlar kadın kıyafetleri giymek, okşamak ya da görmekle cinsel uyarılma yaşayan erkeklerdir. İç çamaşırı (sutyen, külot, korse, astar), çorap, ayakkabı veya botlar bir fetişist obje olabilir.

Travestik fetişizmi olan erkekler genellikle heteroseksüeldir ve birçoğu evli ya da evlilik geçirmiştir. Travestiler hem erkek hem de kadın kişilikleri sergilediklerine inanma eğilimindedir. Kadın kıyafetleri giymek kadınsı kişiliklerini göstemelerine olanak verir ama genellikle erkek kıyafetleri giyerler ve erkek kişiliklerini sergilerler. Travestiler, karşı cinse dahil bir birey olarak yaşamayı içeren transeksüel olma isteği taşıyor ya da taşımıyor olabilir.

Travestik fetişizmin genel toplumdaki yaygınlığını değerlendirmek zordur, çünkü bireyler fetişist davranışlarını gizli olarak sürdürür. Fetiş kendi başına genellikle bir suç davranışıyla bağlantılı değildir ama başka fetiş parafilileriyle ya da bozukluklarıyla birleştiğinde suç teşkil eden davranışlar ortaya çıkabilir.

Travestik fetişizm sadece bir çeşit bozuklukla sonuçlandığı ya da yaralanma, iş kaybetme veya hapse girme gibi "gözü pek" davranışlar içerdiği zaman bir bozukluktur. Travestiler cinsel uyarılmadan başka nedenlerle de kadın kıyafetleri giyer, örneğin, kaygıyı azaltmak, rahatlamak ve erkek travestiler için, kendi erkek kişiliklerinin diğer kadınsı yönünü yaşamak için.

Tanı Kriterleri

  • En az 6 aylık bir süre boyunca heteroseksüel bir erkekte, tekrarlayan, yoğun cinsel olarak uyarıcı fanteziler, cinsel dürtüler ya da kadın kıyafeti giyinmeyi içeren davranışlar.
  • Fanteziler, cinsel dürtüler veya davranışlar klinik olarak önemli sıkıntılara ya da sosyal, mesleki ya da diğer önemli işlevsel alanlarda bozulmalara neden olur.

Genellikle orta veya ileri seviyede eşlik eden kişilik bozukluğu vardır. Kişi sık sık önemli seviyede anksiyete ve depresyon yaşar, bu istenilen cinsiyet rolünün yaşanmasına bağlanabilir.

Tedavi

Tedavi tipik olarak bu davranışın altında yatan sebebi ortaya çıkarmaya ve üzerinde çalışmaya yönelik psikoterapi içerir.  Bu kategoriye ait çoğu bozuklukta olduğu gibi, tedavi ilerledikçe başka sorunlar açığa çıkabilir ve bunlar irdelenmelidir.

Travestik Fetişizm Hakkında Gerçekler ve İpuçları

  • Travestik fetişizm, insanların kaşı cinse ait kıyafetler giymeyi cinsel olarak çekici bulduğu, yani erkeklerin kadın kıyafetleriyle ilgili cinsel heyecan duyduğu bir parafili ya da cinsel bozukluk tipidir.
  • Kadın kıyafetleri ve kozmetik ürünleri kullanımı, stres, depresyon ve cinsiyetle ilgili mutsuzluk, travestik fetişizm göstergeleridir.
  • Nörolojik sorunlar ve cinsel heyecan duyma travestik fetişizmin ana kaynaklarıdır.
  • Karşı cinse özgü kıyafetler giymek kadınlar arasında çok yaygındır ama erkekler kadın kıyafetlerini cinsel heyecan için giyebilir.
  • Psikoterapinin travestik fetişizmi iyileştirdiği kanıtlanmıştır ve bazen tiksindirme terapisi (şok tedavi) de bu bozukluğu iyileştirmek için kullanılabilir.
  • Aile üyelerinin desteği çok önemlidir.
İLGİLİ MAKALE

Cinsel Kimlik Bozukluğu

Uzm. Psk. Filiz YAKMAZ BASILGAN

Iyi calismalar hocam fetisizm le ilgili tedavilere bakiyormusunuz hocam... devamı