Oral Seksle İlgili Bilmediğiniz 4 Şey

Kanser riskinden ergenler hakkında söylenenlere kadar oral seks hakkındaki gerçekler.

İstatistikler çoğu insanın ilk ergenlik yıllarından başlayarak oral seksle bazı deneyimleri olduğunu göstermektedir. Ergenlerin yarısından fazlasının ve yaşları 25 ile 44 arasındaki yetişkinlerin yaklaşık yüzde 90’ının karşı cinsten biriyle oral seks yaptığını gösteren Amerika’da yapılmış anketler vardır.

Oral seks yetişkin ilişkisinin zevkli, sağlıklı bir kısmı olabilir. Ama oral seksle ilgili bir çok insanın bilmediği bazı şeyler var. İşte sizi şaşırtabilecek dört gerçek.

1. Oral seks gırtlak kanseri ile bağlantılıdır.

Kanser? Evet, uzmanlar oral seksten gırtlak kanseri kapabilirsiniz diyor.

Kansere sebep olan tek başına oral seks değil, oral seks de dahil seks sırasında kişiden kişiye geçebilen insan papilloma virüsü (HPV).

Araştırmacılar bazı orofarinks (boğazın ortası) ve bademcik kanserlerine muhtemelen belirli bir tipteki insan papilloma virüsünün (HPV) sebep olduğunu buldular. HPV yaygın ama her zaman kansere sebep olmuyor. Oral seks sırasında HPV’ye maruz kalmazsanız kanser riskiniz yok.

HPV ve orofarinks kanseri arasında bir bağlantı izlerinin 1980’lerin sonları ve 90’ların başlarında ortaya çıktığı biliniyor. Araştırmacılar o dönemler önceden pek de eğilimli olmamış insanlar arasında bu kanser çeşidinde bir artış fark ettiler.

Gittikçe daha fazla sayıda sigara veya içki içmeyen, yaşları 40 civarında  insanı etkilemeye başladı, oysa önceki yıllarda bu kanserler genellikle sigara içmiş ve sert içkilerden aşırı derecede tüketmiş yaşlı insanlarda görülüyordu.

2000’lerin başlarında bilim adamları bu daha yeni kanserlerin bir çoğunda HPV 16’yı bulmak için ileri DNA testlerini kullanabiliyorlardı.

Nedenler arasına cinsel faaliyetin dahil edilmesi gerektiğinin açık hale geldi.

2007’de The New England Journal of Medicine’da yayımlanan bir çalışma en az altı farklı partnerle oral seks yapmış insanlarda orofarinks kanserinde daha büyük bir risk olduğunu göstermiştir. HPV tip 16’nın DNA imzası çoğunlukla oral seks partneri sayısı fazla olan insanların kanserlerinde daha sık görünüyordu.

Kaç kişinin oral seks yoluyla HPV boğaz enfeksiyonu kaptığı veya bunların kaçının orofaringeal (ağız ve yutak) kansere yakalandığı ise istatistiksel olarak bilinmiyor.

Boğazda HPV enfesiyonunun cinsiyet ayrımı yok, erkekler de kadınlar da enfeksiyona sahip olabilirler.

Hatta en az yakalanma olasılığı olduğu düşünülen grubun, bu probleme sahip ilk grup olduğu görüldü. Bu grup yaşları 40 ile 50 arasındaki heteroseksüel erkeklerdi.

Fakat doktorlar HPV’nin sebep olduğu ağız ve yutak bölgesi kanserlerini tedavi etmenin sigara ve içki gibi faktörlerin sebep olduğu kanserlerden daha kolay olduğunu biliyorlar.

En iyi önleme yönteminin ne olduğu açık değil ama toplumsal farkındalık anlamında bu bilginin insanlara kesinlikle sağlanması gerektiği oldukça açık.

HPV aşısının kullanımının yaygınlaştırılması bir yaklaşım olabilir ama oğlan çocuklarına HPV aşısı yapmak için bunun bir sebep olduğu yolunda genel bir iddiada bulunmaya yeterli çalışma olduğu da söylenemez. FDA, 9 ile 26 yaş arası erkekler için HPV aşısını onayladı- ama yalnızca erkek çocuklarda ve genç erkeklerde genital siğilleri engellemeye yardımcı olmak için, partnerlerinde HPV enfeksiyonuna gem vurmanın bir yolu olarak değil. Hastalık Önleme merkezi - CDC’nin İmmünizasyon Uygulamaları Danışma Kurulu 9 yaşın üstündeki erkek çocukların aşı olmasına izin veriyor ama bunu şart koşmuyor.

2. Oral seks bazı yetişkin ilişkileri zenginleştiriyor, diğerlerini baskılıyor.

Yetişkinler arasında oral seks ise bazı çiftlerde strese sebep olurken diğerlerinde yakınlaşmayı arttırıyor. Oral seksle ilgili stres, çoğunlukla eşlerden birinin hijyenle ilgili endişeleriyle alakalı.

Eşlerden birisi yapmak istemeyebilir çünkü partnerinin tepkisinden endişe eder.

Bazı insanlar da performansları hakkında- eşlerini memnun edecek kadar iyi yapmak- veya uygun karşılığı verip vermedikleri konusunda endişe edebilirler. Bazı insanlar gevşeyip öylece kabul edemezler.

Cinsel güç dinamikleri de bunun bir parçası olabilir.

Bazı insanlar yapmaya direnirler çünkü kendilerini biraz boyun eğdirilmiş hissederler. Bu insanlar için tavsiye edilen şöyle düşünmek: Dişlerinizin arasında çok önemli vücut parçaları var; peki böyle bir pozisyonda amir kim?

Diğer insanlar ise oral seksi bir ‘ilişki güçlendirici’ ve bir eşle paylaşılan ‘oldukça samimi bir bağ’ olarak yaşıyor. Eşe bakmak ve gerçekten çok özel alana girdiğinizi görmeniz mümkün.

3. Korunmadan oral seks yaygındır ama riskleri vardır.

HIV, herpes, frengi, gonore, HPV ve viral hepatit dahil birçok cinsel yoldan bulaşan enfeksiyon oral seksle geçebilir.

Oral seks güvenli seks değildir. Daha güvenli sekstir ama kesin olarak güvenli seks değildir.

Riskler kaç tane cinsel partneriniz olduğu, cinsiyetiniz ve hangi oral seks eylemlerinde bulunduğunuz dahil bir çok farklı şeye bağlıdır.

Bariyer koruma kullanmak cinsel yolla bulaşan hastalık kapma riskini azaltabilir. Bariyer penisi örten bir prezervatif veya vulva ya da anüs üzerine yerleştirilen plastik veya lateks ‘oral seks prezervatifi’ olabilir. Hazır oral seks prezervatifi yerine kesilip çarşaf haline getirilmiş bir prezervatif de kabul edilebilir bir bariyerdir.

Ama çoğu insan oral seks için korunma kullanmaz. Bu yaygın inanıştır ve cinsel olarak aktif ergenlerde ve yetişkinlerde yapılan geniş çaplı anketlerle de ortaya konmuştur.

2004’te Amerika’da, 1,155 bekar yetişkin ile cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve cinsel davranışlar hakkında yapılan anket, yüzde 91’inin oral seks için asla herhangi bir biçimde bir korunma kullanmadığını buldu.

Uzmanlara göre, bunun olası sebebi, bir çok insanın cinsel yolla bulaşan hastalıkların ağız yoluyla yayılabildiklerini bilmemesi; ya da bilseler de sağlık risklerini çok ciddi görmemeleri.

Korunmasız oral seksle cinsel yolla bulaşan hastalık kapma riski tipik olarak korunmasız vajinal veya anal seks yapmanın yarattığı risklerden çok daha düşük.

Oral seks için bariyer korunma kullanma hakkındaki öğütler kişiden kişiye değişebiliyor. Tipik olarak prezervatif olmadan bir erkek partnere oral seks yapmak oral seksin diğer biçimlerinden daha riskli diyor.

Örneğin birden çok erkek partnerle oral seks yapan bir erkek için prezervatif kullanmanın önemi vurgulanabilir.

Eğer erkek bir kadına oral seks  yapıyorsa bunun düşük riskli bir temas olduğu düşünülür. Ama kadının düzenli partnerinde oral herpes varsa bunun tamamen farklı düşünülmesi gerekir.

4. Oral seks ergenler arasında yaygındır.

Bir çok genç, vajinal seksten önce oral seks yapar. Ve bu uzmanlara göre çok riskli değildir.

Vajinal seksle kıyaslandığında, gençler bunun büyük bir mesele olduğunu gerçekten düşünmüyorlar.

580 dokuzuncu sınıf öğrencisi (14-15 yaş) ile oral seks algılayışları hakkında yapılan 2005’te Pediatrics’te sonuçları yayımlanan bir anket çoğu ergenin oral seks yapmanın kendilerini sosyal, duygusal veya sağlık problemleri riskine sokmayacağını düşündüğünü gösterdi.

2007’de yayımlanan takip çalışması yalnız oral seks yaptıklarını söyleyen ergenlerin vajinal seks veya vajinal ve oral seks yapmış ergenlerden daha az cinsel yolla bulaşan hastalık bildirdiklerini gösterdi.

Yine de cinsel olarak aktif üç ergen grubunda da cinsel yolla bulaşan hastalıklar vardı.

Yalnız oral seks yapmış olduklarını söyleyen ergenlerin yüzde 2’sinden biraz azı cinsel yolla bulaşan bir hastalık kaptıklarını söylerlerken yalnız vajinal seks yapmış olanların yaklaşık yüzde 5’i ve vajinal ve oral seks yapmış olanların yüzde 13’ü cinsel yolla bulaşan bir hastalık kapmıştı.

Diğer cinsel aktiviteleri tercih eden gençlere göre yalnız oral seks yapan ergenler, ebeveynleriyle yaşadıkları sorunların, olumsuz duygular deneyimlemelerinin veya cinsel faaliyetleri yüzünden partneriyle ilişkilerinin kötüleşmesinin daha az olduğunu bildirmişlerdi.

Ama ergenlerin oral seks hakkındaki hislerinde bir cinsiyet farklılığı görüldü.

Erkekler kızlara göre daha fazla sosyal ve duygusal fayda iddiasında bulunmuştu. Kızlar daha fazla kullanılmışlık veya suçlu hissetme veya oral seksin ilişkiyi zedelediğini bildirmişlerdi.

Bir başka ankette aynı gruptan 425 dokuzuncu sınıf öğrencisine, açık uçlu sorularla yaşıtlarının oral seks yapmalarının nedenleri hakkında ne düşündükleri soruldu.

Oral seksin vajinal seksten daha az riskli olduğu düşüncesi 5. sırada geliyordu. İlk dört sebep ise şunlardı: 1) Haz arayışı, 2) İlişkileri iyileştirmek, 3) Popülerlik kazanmak, ve 4) Merak.

Bu liste erkeklerde ve kızlarda farklılık göstermişti. Haz erkeklerin 1.numaralı sebebiydi, kızlar ise ana motivasyonlarının ilişkiyi iyileştirmek olduğunu söylemişlerdi.

Op. Dr. Aslı BAŞVER CAN

Sevgilimle oral sex yaptık ve spermi yuttu hamile kalır mı???... devamı