Geleneksel tarım ürünleri gibi işlenmiş organik salam, sucuk gibi et ürünleri tüketmeye hazır olun.

Organik ürünlerin tüketiciler arasında popüler hale gelmesiyle birlikte, talebi karşılamak için üreticiler tarafından yapılan çalışmalar hız kazandı. Organik ve doğal et ürünlerinin işlenmesinde mümkün olduğunca geleneksel işleme yöntemleri kullanılmasına özen gösteriliyor olsa da, sonuçlar şimdilik kusursuz değil.

Önemli farklardan birisi, üretilen organik et ürünlerinin doğal nitrit ve nitrat içeriyor olması. Nitrit, gıdadan kaynaklanan bazı zararlı bakterilerin üremesini engellemek konusunda etkili bir kimyasal koruyucudur. Yönetmeliklere göre, organik ürünlerde nitrat ve nitrit gibi koruyucu madde kullanımına izin verilmez. Bunun yerine içeriklerinde yoğun nitrit ve nitrat bulunduran bitkisel kaynaklı katkı maddeleri kullanılabilir, çünkü bunların kökeni doğal kaynaklardır. Bitkisel bazlı nitrat, organik et ürününü korur ve geleneksel yöntemlere uygun tat ve görünüme sahip olmasını sağlar.

Bu şekilde doğal koruyucular kullanılarak işlenen et ürünlerindeki temel sorun, üründe yerleşik haldeki bakterilerin gelişiminde doğrudan eklenen nitrit kadar uzun süre koruma sağlayamaması.

Uzmanlar, ürün üzerinde etiket olmadığı sürece tüketicilerin organik gıdalarla diğerleri arasındaki farkı ayırt edemeyeceğini söylüyor. Tüketicinin durduğu noktadan bakacak olursak, diğer ürünlerle aynı gözüken organik bir et ürünü satın alındığında, ürün etiketinde geçen açıklamalara dikkat edilmemesi, ürünün yeterli şartlarda muhafaza edilmemesi ya da ısıya maruz kalması durumunda problem yaratması yüksek bir olasılık.

Konu üzerinde araştırma yapan ekibin vardığı sonuçlara göre, doğal nitrat yoğunlaştırılarak kullanılırsa problemi çözebilir. Ama zararlı bakterilerden koruma konusunda, ürün yeteneğini etkileyen tek faktör bu bileşimin yoğunluğu değil. Ürünün dayanıklılığını sağlayabilecek diğer çözümler üzerindeki araştırmalar devam ediyor.

Ortaya çıkarılan yeni bulgular, başka bazı doğal koruma yöntemlerinin kullanılabileceğini gösteriyor. Doğal sirke, laktat ve limon tozu, son zamanlarda ticari gıdalarda doğal koruyucu olarak kullanılabilir hale gelmiştir. Bu tip koruyucular üzerinde yapılan testler, zararlı bakterilere karşı etkinliği tam olarak test edilmemiş olmakla birlikte, ürünün korunmasında fayda sağladıklarını ortaya çıkarmıştır.

Konuyla ilgili, yakın gelecekte kanıtlanmayı bekleyen birçok önemli gelişme var. Organik işlenmiş et ürünlerinde zararlı bakterilere karşı kullanılabilecek diğer doğal antibakteriyel maddelerin etkinliğini belirlemek konusunda yapılan araştırmalar hızla devam ediyor.

Dyt. Sanem APA

Hayırlı günler hocam,32 yaşında bir erkeğim.Benim vücudumda yağlanma var,gerekli diyet ve sporu yapmaktayım.Genel olarak kilo vermiş durumdayım.Ama öz... devamı