Organik ürünler tüketmek fazla yemeye yol açabilir mi?

Sağlıklı yiyecek etiketi, insanların organik gıdaların kalori değerleri konusunda gerçeklerden çok uzak tahminler yapmasına sebep oluyor.

Organik ürünler tüketen insanlar, genel olarak atıştırdıkları ürünlerde normalden daha az kalori bulunduğunu düşünme eğilimindeler. Ara öğünlerinde tatlı, çerez gibi organik etiketli abur cubur yiyecekler tüketen insanların geneli, tükettikleri gıdanın, aynı yiyeceklerin organik olmayanlarına göre yüzde 40 daha az kalori içerdiğine inanıyor.

Organik yiyecekler ve diyet ürünlerinin her ikisinin de sağlıklı yiyecek olarak etiketlenmesi, tüketicilerde benzer bir algı yaratıyor. Bu yüzden birçok insan, organik ürünlerdeki kalori değerlerini hafife alarak, düşük yağ oranı ya da düşük şeker içeriyormuş gibi fazla yeme eğilimine girebiliyor.

Yapılan çalışmalar, organik gıda tüketen insanların, “Yalnızca tükettiği gıdanın organik olmasına dikkat edenler” ve “ Tükettikleri organik gıdaların etiketlerindeki kalori değerlerini gözönünde bulunduranlar" şeklinde, iki ana grupta değerlendirilmesi gerektiği sonucunu ortaya çıkarttı. Tabii ki bu iki grup arasında daha sağlıklı olanlar, tükettikleri gıdanın kalori değerini gözönünde bulunduranlar.

Organik gıdaları gereğinden fazla tüketmemek için ne yapmalıyız?

Eğer ürünlerin içerdikleri besin değerleri konusunda yardım alabileceğiniz etiket bilgileri yoksa, tüketeceğiniz gıdanın kalorisi hakkında yapabileceğiniz en iyi tahmini yapın. Ardından tahmininizi iki ile çarpın. Belki bu şekilde de hatasız bir tahmin yapmış olmayacaksınız ama, muhtemelen çok daha az yemiş olacaksınız.

Dyt. Gizem Şeber

MERHABA DOKTOR HANIM BEN İSTANBUL BEYOĞLUNDA YAŞIYORUM,30 YAŞINDAYIM BOYUM 170 KİLOM 70,ASLINDA KİLOLU DEĞİLİM VE GÖRÜNTÜM GAYET DÜZGÜN,KASLI VE SPORT... devamı