Sabahları Mutlu Uyanın

Sabahları erken kalkıp okula veya işe gitmek yüzümüze mutsuz ve bezgin bir ifade çalar. Banyoya girip yüzümüzü yıkamak, kahvaltı yapmak ve üstümüzü giyinmek için adeta bir mücadele veririz. Yatağımız her zamankinden rahat gelir ve tam da o esnada yorganı üzerimize çekip yastığa gömülmek için nelerden vazgeçebileceğimizi düşünmeye başlarız. Peki, her sabahı uyanmak için sabırsızlanacağınız hale getirirseniz bu sendromu yenebileceğinizi söylesek?

Alarmınızı Değiştirin

Alarm için tiz ve sevimsiz müzikler seçtiğiniz için sabahları uyanmak işkenceye dönüşüyor olabilir ancak sevdiğiniz bir müziği alarm sesi yaparsanız sabahları hem mutlu hem de huzurlu uyanabilirsiniz.

Aç Karnına Bir Bardak Su

Sabah uyandığınızda içeceğiniz bir bardak su kendinizi mutlu ve enerjik hissetmeniz için oldukça önemlidir. Uyku süresince oluşan su kaybını bu şekilde telafi edebilirsiniz.

Protein içeren kahvaltı

Karbonhidrat ağırlıklı beslenmek vücutta tembellik hissini arttırır. Bu yüzden kahvaltı menünüzde müsli, meyveli yoğurt, yumurta, süt ve tam tahıllı ekmekler ekleyerek enerjinizi yükseltebilirsiniz.

Sabah Egzersizleri

Sabah o güzel yatağınızdan kalkıp egzersiz yapmak oldukça zor gelebilir. Ancak güneşli günler sona ermeden sabah hafif tempoda koşular ve yürüyüşler yapabilirsiniz. Sokağa çıkmak zor geliyorsa yatağınızdan kalkıp esneme hareketleri ile güne zinde başlayabilirsiniz.

Her Yeni Gün

Yapılan araştırmalar ömrünüzün üçte birini uykuda geçirdiğinizi gösteriyor. Peki, böylesine inaktif olduğunuz bir eylem için sizce de fazla değil mi? Zamanın hızlıca geçtiğini düşünecek olursak biçilen ortalama 70 yıl için bu dilim oldukça fazla. Her günün yeni bir başlangıç olduğunu düşünerek kendinizi uyanmak için ikna edin ve güneşin doğuşuyla birlikte güne başlayın.

Dr. Belgin ERDOĞAN

8 aylık kızım,4.aydan beri geceleri çok sık uyanmaya başladı. Gündüz 2 ya da 3 tane toplam 2-3 saatlik uyku uyuyor. Akşam da 8-9 arası uyutuyorum faka... devamı