Sağlıklı Saçlar İçin Doğal Bakım Ürünleri

Sağlıklı Saçlar İçin Doğal Bakım Ürünleri

Bugünlerde, birçok kişi hem saç hem de cilt bakımı için doğal ve organik ürünler kullanıyor.

Doğal saç bakım ürünleri iki gruba ayrılır: evde yapılabilenler ve bitkisel ürün mağazalarından temin edilebilenler.

Evde Yapılan Doğal Saç Bakım Ürünleri:

  • Bal, saç foliküllerinin uyarılmasına ve uzamasına yardımcı olan doğal bir saç bakım ürünüdür.
  • Hatmi çiçeğinin yaprakları ve çiçekleri en iyi doğal saç bakım ürünlerindendir. Bunlar saçın uzamasında çok faydalıdır, saç dökülmesi tedavisinde kullanılır, ayrıca saçların koyulaşmasına yardım eder. Hatmi çiçeğinin yaprakları ve çiçeklerinden yapılan bulamacı 15 dakika saçınıza uygulayın ve ılık suyla durulayın. Saçınızı duruladıktan sonra 5 saat şampuan kullanmayın.
  • Hindistancevizi yağı, hatmi çiçeğiyle birlikte kullanıldığında, mükemmel bir doğal saç bakımı ürünüdür. Hindistancevizi yağını ve hatmi bitkisinin çiçeklerini günde 3 saat olmak üzere birkaç gün kaynatın. Bu yağı süzün ve saç dökülmesini önlemek için her gün bununla saç derinize masaj yapın.
  • Badem yağı ve yumurta, saç için iyi bir nemlendirme sağlar ve saç derisi tarafından kolayca emilir. Badem yağı ayrıca en iyi doğal saç bakım ürünlerinden biridir. Badem yağını saç derinize sürün ve günde iki kere 15 dakika boyunca saçınıza masaj yapın.

Doğal Saç Bakım Ürününüzde Olması Gereken Bazı Bitkiler:

  • Aloe vera: Aloe vera saç derisindeki pH seviyesini dengelemek açısından çok faydalıdır ve ayrıca saç derisindeki gözenekleri iyileştirmeye yardımcı olur. Her zaman, aloe vera jeli ve az miktarda hindistancevizi sütü içeren bir saç bakım ürünü seçin. Bu doğal saç bakım ürünü, saçınızı oldukça güçlendirecektir.
  • Biberiye ve adaçayı: Biberiye, dulavratotu, şeftali ağacı yaprağı, ısırgan otu ve adaçayını az miktarda suyun içinde kaynatın. Bu karışımı saçınıza sürün. Bu karışım, saçınızın güçlenmesini sağlayacaktır.
  • Isırgan otu kökü ekstresi: Bu doğal saç bakım ürünü, C ve A vitamini açısından zengindir ve saçınızın güçlenmesine yardımcı olur.
  • Jojoba yağı: Bu yağ, saç derisinin sağlıklı olmasını sağlar ve deri hastalıklarını önler. Ayrıca kepeği kontrol altına almaya yardımcı olur ve saç için iyi bir nemlendiricidir.
  • Kına: Bu doğal saç bakım ürünü, genellikle, saçın kırılmasını önler ve parlak olmasını sağlar. Kına, saç için doğal bir renk sağlar ve aynı zamanda iyi bir besleyici maddedir.

Sağlıklı saçlara sahip olmak için, bu doğal saç bakım ürünlerini kullanmanın dışında, bol miktarda taze meyve ve sebzeden oluşan sağlıklı bir beslenme uygulamak da her zaman önemlidir.