Amerikan Hastanesi Uyku Sağlığı ve Hastalıkları Bölüm Başkanı Dr. Sabri Derman, yaz aylarında rahat uyumak için alınabilecek bazı önlemler olduğunu belirterek, her şeyden önce mümkün olduğunca havadar yerde uyunması gerektiğini belirtti.

Derman, yaptığı yazılı açıklamada, özellikle sıcak ve rutubetli günlerde uyumanın neredeyse imkansız hale geldiğini bildirdi.

Rahat bir uyku için alınabilecek önlemler bulunduğuna dikkati çeken Derman, şunları kaydetti:

''Her şeyden önce mümkün olduğunca havadar yerde uyumamız gereklidir. Sıcağa hassas kimselerin, yatak odalarında klima kullanmayı değerlendirmeleri yerinde olur. Genel kanının aksine, dikkatli kullanılan klimalar, hastalıklara yol açmaz ama konfor düzeyini önemli ölçüde arttırabilir. Filtrelerin sık temizlenmesi veya değiştirilmesi, ısının 24-25 derece aralığında kalması, nem oranının çok düşürülmemesine dikkat edilmelidir. Özellikle yaşlıların, kalp, tansiyon, ciğer hastalıkları olanların, kilolu kişilerin vücutlarını tam destekleyen, vücudun ağırlık noktalarına özel destek sağlayan rahat şiltelerde ve yastıklarla yatmaları uyku kalitesini arttıracaktır.''

Slayt: Sıcak Havada Nasıl Uyuyabilirsiniz

İnsanların yatakları ve yastıkları dikkatle seçmeleri gerektiğine değinen Derman, boynun doğal eğriliğini destekleyen, çenenin öne doğru bükülmesine neden olmayan yastıklarda yatılması gerektiğini vurguladı.

''Eşi rahatsız uyuyan yatakları ayırsın''

Derman, eşi rahatsız uyuyanların iki kişilik tek yatakta değil, yan yana konulmuş tek kişilik iki yatakta yatmaları gerektiğini aktararak, böylelikle eş durumundan kaynaklanan uyku sorunlarının önemli ölçüde azaltılabildiğini belirtti.

Yaz aylarında, sağlıklı bir uyku için beslenmenin önemine vurgu yapan Derman, ''Her şeyden önce son öğün ile yatma saati arasına en az 3 saat koymak, midenin boşalmasına ve yatınca solunum ve kalp üstünde basınç olmasını azaltmak açısından gereklidir. Akşam yemeklerinde yağlı, kızartmalı, baharatlı, acılı, ekşili yemeklerden özellikle kaçınmak lazım'' ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Atilla BİTİGEN

Hicam öncelikle bize vakit ayirdiginiz icin tesekkür ederim. Hocam benim sol gögsümde sıcak inne batmalari gibi agrilar var 3 aydır devam ediyor.sol k... devamı